ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – Овие апарати во домаќинството трошат најмногу струја, можете да заштедите пари на неколку начини

Неколку апарати за домаќинство се најголемите „виновници“ за големата цифра на сметката за струја. За среќа, сè уште можете да заштедите пари.
Фрижидер е уред кој троши приближно 30. проценти од електричната енергија што му е потребна на едно домаќинство. Секако, најважно е да купите фрижидер кој е енергетски ефикасен. Поради оваа причина, секогаш треба да го изберете оној што има ознака А+++.

This image has an empty alt attribute; its file name is cuvanje-vo-frizider.jpg
Идеалната температура во фрижидерот е седум степени Целзиусови. Храната ќе биде доволно изладена, а во исто време ќе успеете да ја намалите потрошувачката на струја.


This image has an empty alt attribute; its file name is masina-za-perenje-2.jpg

Машината за перење троши многу електрична енергија. Постарите модели трошат просечно 3,5 kWh за едно перење. Можете да ја прескокнете програмата за пред перење ако облеката не е особено валкана. Ако сè уште ви треба оваа програма, изберете ладна вода. Треба да ја користите и за време на плакнењето.
Никогаш не користете високи температури за перење. Детергентите ја чистат облеката доста ефикасно на 30. или 40. степени. За особено валкани алишта, користете температура од 60. степени. Сè отповеќе е непотребно и без потреба ќе трошите дополнителни пари за струја.


This image has an empty alt attribute; its file name is masina-za-sadovi-1024x576.jpg

Употребата на машина за миење садови е, се разбира, поефикасна од рачно перење. Сепак, имајте на ум дека треба да изберете некој од класата А или Б бидејќи тие трошат помалку енергија – од 0,7 kW до 1,5 kW. Постарите модели можат да трошат повеќе од 2 kW. Секогаш мијте ги садовите на 50. степени.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТРИК ШТО ГИ СПАСУВА БРАКОВИТЕ: Одвојте само пет минути дневно, доволно е…

Почетокот на љубовната врска е толку возбудлив. Тогаш сè уште уживаме во романтиката и нежноста …