(ВИДЕО) НАПРАВЕНА Е ВО 1937. ГОДИНА – На ковчегот на кралицата Елизабета е поставена круна со 2.686 дијаманти

На ковчегот на кралицата Елизабета Втора за време на поворката е поставена круна украсена со 2.686 дијаманти.


Круната, која е ставена на виолетова перница, е украсена со 2.686. дијаманти, 269. бисери, 17. сафири и 11. смарагди кои блескаа додека ковчегот патуваше од Бакингемската палата до Вестминстерската сала, каде што лежи на подигнат столб.

View this post on Instagram

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)Круната била нарачана во 1937. година за крунисувањето на таткото на Елизабета, кралот Џорџ Шести, а таа ја носела на сопственото крунисување во 1953. година и била овековечена во познат портрет.
Круната се носи и за време на годишната церемонија по повод почетокот на Парламентот, а се чува со други скапоцени накит во познатата лондонска кула.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што може да се случи во вашиот организам ако јадете ДВЕ ЛАЖИЧКИ МЕД секој ден? Канадските научници дојдоа до многу интересни податоци

Еве како редовното консумирање мед може да влијае на организмот Канадските научници истражувале и утврдиле …