Ким Кардашијан се колне дека е вистина: Посебна исхрана ја лекува псоријазата? Доктор ја решава дилемата!

Ким Кардашијан со години отворено зборува за проблемите со псоријазата, кожна болест, а неодамна изјави дека исхраната базирана на растенија и помогнала да ја контролира оваа болест. Што велат експертите?
Дерматологот Ивана Нола рекла дека псоријазата е болест која зафаќа одредени слоеви на кожата, епидермисот и дермисот, а воспалителните промени во дермисот резултираат со црвенило и зголемено лупење на незрели кератиноцити во епидермисот.

This image has an empty alt attribute; its file name is kim-kardasijan-1024x575.jpg


Таа додала дека не е позната точната причина за псоријазата.
„Имено, мора да постои генетска предиспозиција за развој на псоријаза, а дали ќе се развие зависи од различни фактори, како што се стресот и одредени болести“, наведува таа.
„Постојат некои форми на псоријаза кои се предизвикани од инфекции, најчесто тоа е стрептококна инфекција на фаринксот, се развива како посебен облик на псоријаза. По излекувањето на стрептококната инфекција и по одредено време, псоријазата исто така целосно исчезнува. Заздравување се јавува на ниво на имунолошкиот систем во телото кога имунолошкиот систем некако го ресетира телото и доведува до целосно повлекување на промените на кожата“, рекла Нола.
Таа посочила дека постојат повеќе форми на терапија (локална, фототерапија, биолошка и орална), како и дека секаков вид терапија треба да се спроведува по консултација со лекар.

За жал, како што вели, не е можно да се спречи појавата на оваа болест.


Како растителна исхрана влијае на псоријазата?
„Растителната исхрана е една од работите што ми ја ублажуваат псоријазата“, тврди Кардашијан. Сепак, таа не објаснила дали се работи за растителна веганска исхрана или за растителна исхрана која повремено вклучува месо и риба.

This image has an empty alt attribute; its file name is psorijaza.jpg


Д-р Нола истакнала дека исхраната навистина може да влијае на псоријазата.
„Исхраната не може да ја спречи псоријазата, но може да влијае на нејзиното влошување или подобрување. Имено, луѓето кои консумираат висококалорична храна и пијалоци во големи количини може да ја влошат нивната состојба. Исто така, луѓето кои ја контролираат својата исхрана и јадат нискокалорична храна, можат значително да ја подобрат состојбата на кожата, а псоријазата може дополнително да се повлече и состојбата да се подобри“, објаснил дерматологот.
Се разбира, вели таа, тоа не значи дека целосно ќе исчезне, но може да се смири и на тој начин да се спречат влошувањата.
„Најдобро е да изберете урамнотежена, нискокалорична диета која вклучува многу овошје и зеленчук“, вели д-р Нола.
Таа истакнала дека е важно покрај исхраната да се негува кожата и да се користи терапијата што ја препишал лекарот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Осум здравствени придобивки од ПРЕСТОЈ ВО ТИШИНА: Најдете време за себе

Општо познато е дека бучавата не влијае добро на луѓето, но што е со тишината? …