Еве каква била кралицата Елизабета Втора како мајка

ЗА КРАЛОТ Чарлс, принцезата Ана, принцот Ендру и принцот Едвард, споделувањето на нивната мајка со јавноста бил дел од растењето. За работите да бидат покомплицирани, кога кралицата Елизабета Втора ги родила Чарлс и Ана, била во дваесеттите години и штотуку станала кралица, што значело дека морала да ги стави круната и земјата пред сè друго. Но, за Ендру и Едвард, родени повеќе од 10. години подоцна, кралицата конечно се опуштила во улогата на монарх и можела да ужива во мајчинството. Еве како навистина изгледа да имаш кралица за мајка.

Понекогаш ја немало со месеци
За време на нејзиното владеење, кралицата често одела на долги патувања во странски земји, но ниту едно не било поконтроверзно од прекуморската турнеја на Комонвелтот што ја започнала во 1953. година. Во текот на шест месеци, Елизабета посетила 13. земји – вклучувајќи ги Австралија, Нов Зеланд, Бермуди, Јамајка и Уганда. Чарлс тогаш имал три години, а Ана само што проодела. Мајка им ги оставила дома.
Кралицата, исто така, ги оставила Чарлс и Ана на неколку месеци кога отишла да го посети Филип во Малта. Иако тоа време го опишала како најсреќното во животот, тоа наводно подеднакво ја растажило како мајка.


Чарлс и Ана главно ги воспитувале дадилки
Иако била пресреќна што станала мајка, кралот Чарлс рекол дека дадилките му помогнале во воспитувањето, го научиле да си игра, го казнувале, го наградувале, дури и ги гледале неговите први чекори.
Сепак, историчарот Роберт Лејси смета дека не треба да се биде премногу строг кон кралицата бидејќи таа самата го рекреирала начинот на кој била воспитана. Нејзините родители често ја доверувале грижата за неа на персоналот и наставниците, а тие се гледале со децата по појадокот и попладневниот чај.

Таа знаела дека нејзиното најстаро дете не може да го прави тоа што треба да го прави додека таа не умре
Чарлс го поминал целиот свој живот подготвувајќи се да го преземе тронот. Како принц од Велс со најдолг стаж во историјата, тој чекаше со децении да дојде на тронот. Иако овој факт беше емотивно комплициран за самата кралица, таа беше свесна дека нејзиниот најстар син не може да го направи она што треба да го прави додека таа не умре.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

11 знаци дека мажот се откажува од вашата врска

Тажната вистина е дека дури и ако сте подготвени да поминете низ хаос само за …