(ВИДЕО+ФОТО) УС ОПЕН – Тенисерот број еден во светот и бранител на титулата отпадна од УС Опен

НИК КИРГИОС го победи Даниил Медведев со 7:6 (11), 3:6, 6:3, 6:2 и се пласираше во четвртфиналето на УС Опен. Ова беше петти меч на овие двајца тенисери, а Австралиецот по мечот која траеше два часа и 53 минути дојде до четвртата победа. Исто така, Медведев ќе ја загуби лидерската позиција на АТП ранг-листата, која ќе биде објавена по последниот Грен слем во сезоната.

View this post on Instagram

A post shared by US Open (@usopen)


25. тенисер Киргиос одигра одличен меч во кој имаше 21 неодбранливи сервис и 53 винери против лидерот во рангирањето и прв носител на УС Опен, кој до мечот со него не загуби сет на турнирот на кој ја бранеше титулата.
Сега во воведниот сет на мечот го надополни раниот брејк, го доби тринаесетиот гем, а во него од 3:5 стигна до три сет-поени. Во долга битка тој отиде на страната на Киргиос. Во вториот сет Медведев поведе со 5:1, а потоа го израмни мечот. Откако Киргиос стигна до брејк во третиот сет, тој продолжи да доминира со сервиси и го остави победникот на УС Опен во 2021. година без шанси за нов кам-бек.


View this post on Instagram

A post shared by US Open (@usopen)


Киргиос го одзеде сервисот на Медведев вкупно пет пати за да победи, а тој спаси пет од осум брејк топки при неговиот воведен удар. Само овој резултат ќе му направи поместување од седум места во рангирањето. Следен противник му е Карен Хачанов, 27-ми носител. Победникот од тој меч ќе игра во полуфиналето против победникот од мечот меѓу Матео Беретини и Каспер Руд.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОЛУКСУЗНО ОД ОВА НЕ МОЖЕ! Ѕирнете во „скромниот“ дом на Меси – Аргентинецот потроши огромни МИЛИОНИ на ова ЧУДО од недвижен имот!

Изминативе неколку дена главна тема во фудбалските кругови ширум светот беше заминувањето на Лионел Меси …