(ФОТО) Џејн Фонда објавила дека боледува од рак: „Почнав со хемотерапија“

Актерката Џејн Фонда (85) синоќа на социјалните мрежи со своите фанови ја сподели тажната вест дека боледува од рак. Таа во оваа прилика го привлече вниманието на уште една важна тема, дека е свесна дека повеќето луѓе немаат ист третман како неа, но и дека болеста нема да ја спречи да се вклучи во „климатски активизам“.

View this post on Instagram

A post shared by Jane Fonda (@janefonda)


Холивудската актерка Џејн Фонда ги растажи своите фанови ширум светот кога синоќа на Инстаграм искрено проговори за здравствениот проблем со кој моментално се соочува.
„Значи, драги мои пријатели, сакам да споделам нешто многу лично со вас. Ми беше дијагностициран не-Хочкинов лимфом и почнав со хемотерапија. Ова е рак кој се карактеризира како многу излечив. Дури 80. отсто од луѓето го преживуваат, па се чувствувам многу среќна поради тоа“, започнала таа.
„Речиси секое семејство во Америка мораше да се справи со ракот во еден или друг момент, а премногу од нив немаат пристап до квалитетната здравствена заштита што јас ја добивам, а тоа не е во ред. Исто така, треба да разговараме многу повеќе не само за лековите, туку и за причините за да можеме да ги елиминираме. На пример, луѓето треба да знаат дека фосилните горива предизвикуваат рак. Истото го прават и пестицидите, од кои многу се базирани на фосилни горива, како што е мојот“, додала Џејн.


View this post on Instagram

A post shared by Jane Fonda (@janefonda)


„Одам на хемотерапија шест месеци и прилично добро ги поднесувам третманите и, верувајте ми, нема да дозволам ништо од ова да го попречи мојот климатски активизам. Ракот е учител и јас обрнувам внимание на лекциите што ме учи. Едно нешто што веќе ми покажа е важноста на заедницата. Растете и продлабочете ја вашата заедница за да не бидеме сами. А ракот, заедно со мојата возраст – скоро 85. – дефинитивно ја учи важноста на прилагодување кон нови реалности. Живееме низ најзначајното време во историјата на човештвото, затоа што она што го правиме или не го правиме сега ќе одреди каква ќе биде иднината, и нема да дозволам ракот да ме спречи да правам се што можам, користејќи ја секоја алатка во мојата кутија со алатки, а тоа во голем дел вклучува продолжување на изградбата на оваа заедница за вежбање противпожарна заштита и изнаоѓање нови начини за користење на нашата колективна моќ за промени. ‘Централните термини се наѕираат, а тие се вон последици, така што можете да сметате на мене дека ќе бидат тука заедно со вас додека ја растеме нашата армија на климатски шампиони“, заклучила актерката.

View this post on Instagram

A post shared by Jane Fonda (@janefonda)


Фото: Принтскрин/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …