(ВИДЕО+ФОТО) Надал со крвав нос до третото коло во Њујорк

Рафаел Надал го продолжува својот поход по 23. Грен слем титула.
Шпанскиот тенисер не се истакна, далеку од тоа, но и тоа беше доволно за да го совлада Италијанецот Фабио Фоњини со 2:6, 6:4, 6:2, 6:1 и по 163 минути игра се пласираше во трето коло.
Така Надал му се реваншираше на Фабио за поразот во третото коло на истиот турнир во 2015. година.
Гледавме многу необичен натпревар, со многу осцилации на двете страни, на крајот Надал беше тој кој успеа да го најде својот ритам и да оствари победа.


Не беше тоа одличен тенис, иако имаше навистина неколку врвни поени, преовладуваа грешките на двете страни, а на крајот Фоњини направи повеќе од нив.
Двајцата го започнаа натпреварот во бавен ритам, како да не беа доволно загреани, направија многу грешки.
Надал беше особено пасивен, правејќи 30. бекхенд грешки, а Фоњини го искористи тоа за да дојде до предност од сет, 6:2, во третиот и седмиот гем со два брејка.
Вториот сет започна со дури пет брејка, три на Италијанецот, два на Шпанецот, но Фоњини целосно застана на 4:2 и буквално на чекор до сетот.
Загуби четири гема по ред, а Надал се врати од страшна позиција и израмни на 1-1.

Како одминуваше натпреварот, моментумот се префрли на страната на вториот носител, кој поведе со брејк со 3:1, за Фоњини да возврати со рибрејк за 3:2.
Сепак, новата мини-серија од 3:0 на Рафа му донесе 6:2 и водство на натпреварот.
Фоњини зеде медицински тајм-аут поради плускавци на стапалото на паузата меѓу третиот и четвртиот сет.
Ниту тоа не му помогна, Надал набрзо доби брејк, а потоа се спушти на мазни 3:0.

Потоа, на почетокот на четвртиот гем се случи нешто необично, рекетот се одби од површината, го удри Надал и прокрвари од носот.
Му беше помогнато, го продолжи мечот и успешно ја заврши работата добивајќи го сетот со 6:1.
Во следното коло Надал го очекува средбата со Ришар Гаске, кој во четири сета го совлада Миомир Кечмановиќ со 6:2, 6:4, 4:6, 6:4.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОЛУКСУЗНО ОД ОВА НЕ МОЖЕ! Ѕирнете во „скромниот“ дом на Меси – Аргентинецот потроши огромни МИЛИОНИ на ова ЧУДО од недвижен имот!

Изминативе неколку дена главна тема во фудбалските кругови ширум светот беше заминувањето на Лионел Меси …