Шампионот најбрз во квалификациите, но прв стартува Саинс

Возачот на Ферари, Карлос Саинс јуниор, ја освои пол-позицијата во квалификациската трка за Големата награда на Белгија, 14. коло од сезоната во Формула 1, иако најбрз на патеката „Спа-Франкошам“ во саботата беше актуелниот шампион Макс Верстапен. Холанѓанецот е казнет поради користење на нови елементи на моторот.


Лидер во генералниот пласман е Верстапен со 258. бодови, а го следат Леклер со 178., Перез со 173. и Џорџ Расел со 158.
Трката на патеката „Спа-Франкошам“ се одржува од 1985. година, а во календарот на Ф1 ја немаше само во 2003. и 2006. година. Минатогодишното издание на трката го одбележа огромно невреме во кое идниот шампион Макс Верстапен стигна до победа практично без трка.
Трката е закажана за недела во 15. часот, а директниот пренос е обезбеден на Спорт клуб 2.

Фото: Принтскрин/Twitter


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) „Може и 0 па 1“: Ден после победата и шампионската фотосесија на Новак Ѓоковиќ!

„Може да биде 0, па 1“, низ смеа одговорил Новак Ѓоковиќ кога организаторите на турнирот …