Вежбањето не мора да биде казна: Пет начини да согорите калории без да трчате

Откриваме начини како да согорите калории без да трчате.
Многу експерти од светот на фитнесот советуваат трчањето како најдобра форма на физичка активност доколку вашата цел е да согорувате калории.
Сепак, не секој ужива во трчањето. Доколку трчањето ве оптоварува повеќе отколку што треба, не му угодува на вашето тело и ве тера да ја сметате физичката активност за „казна“, подобро е да изберете друг начин на тренирање.
На пример, зошто да не танцуваме? Уживајте во физичката активност додека гледате како вашата фигура од ден на ден изгледа се’ поубава.

Танцување
Танцувањето долго време е омилен кардио тренинг за многу манекенки, актерки и поборници за здрав начин на живот поради многу причини. Прво, ова е одлично оптоварување за целото тело: еден и пол до два часа тренинг со танц не само што ефикасно ќе согорува калории, туку и ќе ги зајакне мускулите. Второ, ова е најразновидниот вид физичка активност – можете да изберете една од десетиците насоки за танцување, или можете да ги промените во зависност од вашето расположение.


This image has an empty alt attribute; its file name is medicinari-tancuvaat.jpg

Јаже за скокање
Како деца, сите сакавме да прескокнуваме јаже и немавме поим каков добар тренинг е тоа. Само 20-30 минути таква активност може да согори до 400 калории и да ги зајакне мускулите на целото тело. Друг убав бонус е лимфната дренажа. Скокањето (особено ако се изведува наутро) помага да се распрсне лимфата, да се ослободи вишокот течност, да се подобри венската циркулација и да се намали појавата на целулит.


Пливање
Друг начин да го комбинирате тренингот со задоволството е да одите на базен (или езеро, ако го имате во близина). Пливањето ефикасно согорува калории, ги зајакнува мускулите на целото тело, ви помага да се опуштите и да ги доведете мислите во ред.

This image has an empty alt attribute; its file name is velosipedi-1.png


Возење велосипед
Уште еден омилен спорт од детството кој се покажа како ефикасен начин за согорување на калории. Само еден час на велосипед е одличен тренинг за нозете и пристоен кардио тренинг. Велосипедот можете да го користите за вежбање во теретана или да го комбинирате тренингот со задоволство: соберете ги пријателите и одете на прошетка во најблискиот парк.

Одење
Малкумина знаат за тоа, но одењето со брзо темпо може да биде уште поефикасно од џогирањето, но не ги напрега зглобовите. Најидеална опција е планинарењето, но доколку немате планини во близина, можете само да се прошетате во паркот во близина на куќата. Најважно е да го следите темпото и да не одите со бавно темпо, во спротивно ќе треба да чекате многу долго за резултатите од таквиот „тренинг“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Повторно заедно – Кели од Беверли Хилс сподели фотографија и ги воодушеви фановите на култната серија

Тие беа ѕвездите на култната серија од деведесеттите „Беверли Хилс 90210“ на авторот Дарен Стар, …