СЕМКИТЕ ОД ТИКВА НЕ ТРЕБА ДА БИДАТ ПОВРЕМЕНА УЖИНА: Нема нешто што го немаат, само ВОЛКУ грамови дневно ќе ви решат многу проблеми!

Научниците и лекарите се согласуваат, особено психолозите, дека грицкањето семки го подобрува нашето расположение, но исто така велат дека тоа не е сè што можат да направат за нас.
Нема ништо лошо во семките од тиква: освен што го намалуваат стресот и анксиозноста, тие се способни да не заштитат од дијабетес, да го спречат почетокот на остеопорозата, да ги ублажат симптомите на менопауза кај жените, да ја заштитат простатата кај мажите и можат да отфрлат неколку килограми.
Докажано е дека овие семки се богати со здрави незаситени масни киселини, способни да го регулираат нивото на шеќер во крвта и да ја зголемат чувствителноста на телото на инсулин.

This image has an empty alt attribute; its file name is semki-od-tikva.jpg
Бројни студии покажуваат дека тие можат да го намалат високиот холестерол за 13. проценти; тие се одлични борци против формирање на згрутчување на крвта, мозочни удари и срцеви удари.
Семките од тиква се полни со цинк, минерал кој промовира градење и одржување на здравјето на коските: 1/4 чаша семки од тиква содржи дури 17% од препорачаната дневна вредност на цинк!
Не треба да се занемари дека цинкот се покажал како соодветен борец во превенцијата и борбата против корона вирусот.
Кај жените во менопауза, семките од тиква ги намалуваат топлите бранови и главоболки, ги штитат градите од болести.


Одлични се и за деца: 30 гр семки од тиква содржат околу пет грама протеини, кои ќе ве одржат подолго сити.

Маслото од семки од тиква се користи за лекување на зголемена простата (хиперплазија), а содржи и фитохемикалии и антиоксиданси кои го намалуваат нивото на слободните радикали во телото и го спречуваат создавањето на канцерогени клетки.


This image has an empty alt attribute; its file name is semki-od-tikva-1.png

Пробајте го и ова, успехот е загарантиран:


1. Јадете 40 семки дневно, 20 наутро и 20 попладне – пред јадење: ќе ја намалите појавата на првут и акни.

2. Ќе се ослободите од цревните паразити ако сомелете 150 гр семки од тиква и помешате со 3 лажици мед. Смесата поделете ја на три еднакви дела и еден дел јадете три дена по ред, наутро на празен стомак. Третиот ден, половина час по нивното јадење, испијте лаксатив.

3. За здрава простата измешајте мелени семки со мед. Земајте 1-2 лажици дневно.

4. Нанесете масло од семки од тиква на лицето еднаш неделно, резултатот за нега е подобар отколку со скапи креми.

5. За сјајна и здрава коса, додадете неколку капки масло од пеперминт во маслото од тиква и загрејте го на пареа, а потоа втријте го во скалпот и нежно масирајте го пет минути.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познатиот композитор е целосно уништен: „Скршен сум, не напушти пред неколку часа“

Еден од најпознатите британски композитори, Ендрју Лојд Вебер, објави дека неговиот најстар син Николас починал …