(ВИДЕО) Ниту смачкан покрив не може да го запре возачот на најсилниот Голф

НАЈМОЌНИОТ Golf и неговиот возач се незапирливи.
На социјалните мрежи за рекордно време се прошири кратко видео од улиците на Барселона.
Виралното видео прикажува релативно обичен автомобил, VW Golf, на исто толку обично место, на улиците на Барселона, но сепак е доволно интересно и посебно за да предизвика огромен интерес. Тоа се случило пред се благодарение на возачот на голфот кој реши да го изнесе тешко оштетениот автомобил на пат и практично да покаже дека е во возна состојба.
Покривот е буквално згмечен, па нема ни задно стакло, а возачот веројатно само со максимални напори може да го следи сообраќајот. Добрата вест е што сите останати делови од возилото работат правилно, па може да се заклучи дека Голфот е оштетен од предмет што паднал на покривот.

Иако се работи за автомобил кој е сè само не ефтин, возачот очигледно решил да заштеди на услугата за влечење и сам да го однесе автомобилот до шлеп службата, ризикувајќи да дојде до средба со полицијата. Да потсетиме, ова е последната верзија на седмата генерација на Golf, која во R изданието го има познатиот 2.0 TSI. Развива 310 КС и 400 Nm, а благодарение на погонот на сите тркала „катапултира“ до 100 за 4,6 секунди.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

Отец Оливер Петровски е Маж на годината во ибор на социјалните медиуми за 2022 година, …