ИАКО ИЗГЛЕДААТ БЕЗОПАСНО – НЕ СЕ: Никогаш не ги правете овие 2. работи кога надвор грми

Научник темелно објаснил зошто не треба да правиме некои работи кои ги сметаме за сосема нормални кога надвор има невреме.
Кога грми, избегнувајте да стоите под дрвја или во близина на прозорци. Научниците сега рекоа дека треба да се избегнува и миење садови, пренесува The Sun.
Лекарите од американскиот Центар за контрола на болести (ЦДЦ) велат дека луѓето треба да ги избегнуваат сите активности на база на вода, вклучително и туширање и миење садови. Со тоа, велат тие, се намалува ризикот од удар на гром.

This image has an empty alt attribute; its file name is mienje-sadovi.jpg
Кога грми, избегнувајте да стоите под дрвја или во близина на прозорци. Научниците сега рекоа дека треба да се избегнува и миење садови, пренесува The Sun.
Предавачот по физика на Универзитетот Нотингем Трент, д-р Џејмс Ролингс, рекол дека ова е поради начинот на кој се активираат громовите. Во една статија објавена во The Conversation, тој објаснил дека постојат два основни елементи кои помагаат да напредува бурата – влагата и надојдениот воздух.
„Високите температури и влажноста создаваат големи количини влажен воздух кој се издигнува во атмосферата, каде што може да се формира во грмотевици. „Облаците содржат милиони вода и капки мраз и нивната интеракција е она што предизвикува формирање на молња. Капките вода што се зголемуваат се судираат со капките мраз што паѓаат, поминувајќи низ нив негативен полнеж и оставајќи се’ со позитивен полнеж“, рекол тој.


This image has an empty alt attribute; its file name is tusiranje-so-ladna-voda.jpg
Д-р Ролингс рекол дека во бура со грмотевици, облаците делуваат како големи генератори, одвојувајќи ги позитивните и негативните полнежи за да создадат одвојување меѓу облаците. Како што облаците се движат кон земјата, тие создаваат спротивен полнеж во земјата. Ова е тогаш она што го привлекува ударот на осветлувањето кон земјата.

Иако можеби мислите дека ако сте внатре, тогаш сте безбедни од повреди, тоа всушност не е така. „Ако гром удри во вашата куќа, струјата ќе го следи патот на најмал отпор до земјата. „Работите како што се металните жици или водата во вашите цевки обезбедуваат пригоден проводен пат за струјата да оди до земјата. „Тушот ги обезбедува и двете работи (вода и метал), што го прави идеален пат за електрична енергија. „Тоа може да го претвори тој убав релаксирачки туш во нешто многу помалку релаксирачко“, рекол. Тој објаснил дека освен да се држите подалеку од вода, треба да избегнувате и потпирање на бетонски ѕидови. Тоа е затоа што понекогаш бетонот се зајакнува со метални греди. Исто така, треба да избегнувате користење на апарати приклучени на штекер.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за среда, 08.02.2023: Не ги потиснувајте вашите желби, постои личност која може да ви удоволи или да ви овозможи добар љубовен третман…

Овен Љубов: Топлите емоции секогаш имаат лековито дејство, затоа внимавајте на вашата сакана личност. Планирајте …