Салото на стомакот е причина за 5. сериозни болести: Доколку ги забележите овие симптоми, веднаш на диета

Абдоминалната маст, позната и како висцерална маст, е опасна „активна“ маст која се складира околу виталните органи како што се црниот дроб и цревата. Ако не се контролира, вишокот маснотии на стомакот може да доведе до сериозни здравствени проблеми.
Мастите не се само складиште за складирање на енергија, тоа е многу активен ендокрин орган кој произведува хормони, воспалителни протеини и масни киселини и ги лачи во крвотокот. Еве пет сигурни знаци дека салото на стомакот му штети на вашето здравје, тврдат експертите од Eat This Not That.

Дијабетес
Дијабетесот тип 2 е една од најчестите здравствени состојби поврзани со вишокот маснотии на стомакот. Се покажало дека луѓето кои складираат телесни масти во стомакот се изложени на поголем ризик од развој на дијабетес и други хронични болести, но останува нејасно зошто тоа се случува. Студијата покажала дека ослободувањето на липиди од стомачните масти е значително зголемено во текот на ноќта, што може да биде примарен механизам што води до отпорност на инсулин, силен фактор на ризик за дијабетес тип 2.


Болест на срцето
Срцевите заболувања се една од најстрашните последици од вишокот висцерална маснотија. Студиите кои ја испитуваат врската помеѓу стомачните масти и кардиоваскуларните резултати потврдуваат дека висцералните маснотии се јасна опасност по здравјето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Јелена Ѓоковиќ споделила фотографија од Дијана и Новак: Оставила краток и јасен коментар за својата свекрва!

Новак Ѓоковиќ вчера постигна голем спортски успех Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои десеттата …