Еден вид риба е најздрав од конзерва, три порции неделно го спасуваат срцето

Често слушаме дека конзервираната храна не е добра, што понекогаш е точно, бидејќи не сте ја подготвиле сами дома со свежи состојки. Сепак, постои и’ храна која е добра во конзерва и трае подолго.
На овој начин внесуваме голема количина на протеини, витамин Д и антиинфламаторни омега-3 масни киселини, а маслиновото масло обезбедува мононезаситени масти за срцето.
Конзервирањето ја одржува храната свежа и за јадење, особено храната која е склона кон развој на различни патогени, а во процесот на конзервирање храната поминува низ процес на стерилизација.
„За жал, резултатот е значително губење на хранливи материи, но штом овошјето или зеленчукот се конзервира, може да остане таков со години, безбеден од опасните микроорганизми“, објаснува нутриционистката д-р Џес Кординг и открива што, според експертите, е најздравата конзервирана храна.

This image has an empty alt attribute; its file name is sardini-3.jpg
Тоа се секако, вели таа, сардини или конзервирани сардини, но и други конзервирани риби кои се достапен извор на протеини, но и одржливи и не бараат долга подготовка или варење. Додавањето на конзервирана риба во вашата исхрана има бројни здравствени придобивки.
„Конзервираните сардини имаат помала содржина на жива од многу други видови риби и се сметаат за еден од најдобрите избори на морска храна, особено ако свежата не е достапна“, вели д-р Џес Кординг.
Со нив, додава таа, консумираме голема количина на протеини, витамин Д и антиинфламаторни омега-3 масни киселини, а маслиновото масло обезбедува мононезаситени масти здрави за срцето, објаснува таа.


Како да ги јадете сардините?
Здравствените упатства препорачуваат две до три порции риба со ниска содржина на жива неделно, а д-р Џес Кординг препорачува да се меша со тестенини, сирење или крекери за ужина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познатиот композитор е целосно уништен: „Скршен сум, не напушти пред неколку часа“

Еден од најпознатите британски композитори, Ендрју Лојд Вебер, објави дека неговиот најстар син Николас починал …