Три знаци дека цревата ви се болни – доколку ги забележите, неопходно е итно да се обратите на лекар

Веќе сте свесни дека вашите црева се еден од најмоќните делови на вашето тело. Експертите често цревата ги нарекуваат како „главен портал“ за внес на хранливи материи.
Тоа е од витално значење за вашата целокупна благосостојба и истражувањата продолжуваат да откриваат повеќе начини на кои нашето целокупно здравје е поврзано со цревата. Но, како можеме да кажеме дали нашите црева се здрави или не? Д-р Лорен Манакер зборувала за знаците дека здравјето на цревата може да биде лошо и кога треба да посетите лекар.

Постојано сте подуени
„Иако има многу причини зошто имате надуеност, нерамнотежата во цревниот микробиом може да биде виновна“, вели Манакер.
Вообичаено е луѓето со проблеми со дебелото црево да имаат поголем ризик од синдром на нервозно дебело црево. Еден од најчестите знаци на синдром на нервозно дебело црево е прекумерна надуеност или абдоминална болка.

loading...

Цело време сте уморни
„Додека сè уште учиме каква е вистинската врска помеѓу заморот и функцијата на цревата, некои докази сугерираат дека оние кои се постојано уморни може да имаат нездрави црева“, вели Манакер, додавајќи:
„Се разбира, тоа може да биде од други причини, како што се анемија со дефицит на железо, стрес или едноставно недоволно спиење.
Исто така, цревните проблеми и нерамнотежа може да доведат до прекин на спиењето или неможност за целосен одмор.

Имате запек
Друг начин на кој можете да препознаете дали здравјето на дебелото црево е оптимално е ако имате редовна, лесна столица. Ова покажува дека вашето варење е на добар пат и дека вашите црева работат добро.
„Луѓето треба да имаат празнење на дебелото црево најмалку на секои три дена, па ако не го доживувате тоа, може да е виновно здравјето на вашите црева“, вели д-р Манакер.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 65. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 – Пријавени се 3. починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 …