Починал Волфганг Петерсен, режисерот на култните филмови Das Boot, Troy и Air Force One

ВОЛФГАНГ ПЕТЕРСЕН, германскиот режисер кој ги режираше филмовите Air Force One и The Storm of All Storms, починал на 81-годишна возраст.
Тој починал во петокот од рак на панкреасот, опкружен со семејството во неговиот дом во Лос Анџелес, изјавил неговиот асистент за агенцијата ДПА во вторникот. Покрај него била неговата сопруга Марија.
Петерсен беше многу ценет во Калифорнија, каде што живееше, како и во неговата татковина, работејќи со ѕвезди како Клинт Иствуд, Дастин Хофман, Харисон Форд, Џорџ Клуни, Бред Пит, Рене Русо и Глен Клоуз за време на неговата повеќедецениска кариера.

View this post on Instagram

A post shared by Bremen Zwei (@bremenzwei)

loading...


Епскиот филм „Подморница“, за екипажот на германска подморница за време на Втората светска војна, со Јирген Прохнов и Херберт Гронемајер во главните улоги, беше номиниран за шест Оскари и му го отвори патот на Петерсон кон Холивуд.


Тој е режисер на серија големи хитови
Петерсон, тогаш во раните 40-ти, беше номиниран за режија и адаптација на сценарио, а филмот беше номиниран и за кинематографија, монтажа, звук и монтажа на звук. На крајот, Ганди, во режија на Британецот Ричард Атенборо, беше главен добитник на Оскар. Подморницата потоа падна на страна, но тоа беше почеток на голема холивудска кариера за Петерсон.

View this post on Instagram

A post shared by Filmweb (@filmweb_no)

Голем хит беше и The Neverending Story, а потоа следеше научно-фантастичниот филм Enemy Mine.
Политичкиот трилер На линијата на огнот во кој Клинт Иствуд ја игра улогата на таен агент беше голем хит во 1993. година. Во текот на следната деценија, успесите продолжија да следат брзо едно по друго: Надвор од контрола со Дастин Хофман, Air Force One со Харисон Форд, Бура од сите бури со Џорџ Клуни и Троја со Бред Пит. Петерсен се населил во Лос Анџелес со неговата сопруга Марија во 1987. година.

View this post on Instagram

A post shared by TCM Cinéma (@tcmcinema.fr)

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЛЕТОТ КОЈ ГИ „РАЗВЕДЕ“ – Анџелина Џоли го обвинила Пит за физички напад: Ја грабнал за главата, па ги нападнал децата…

Еден од најпознатите холивудски парови Анџелина Џоли и Бред Пит повторно се во центарот на …