ОРИГАНОТО е незаменлив зачин, а знаете ли што се’ ЛЕКУВА?

Полн е со есенцијални масла и лековити состојки, а излегува дека има двојно повеќе антиоксиданси од јаболката, портокалите и боровинките!
При спомнувањето на оригано, повеќето луѓе мислат на зачин со специфичен мирис без кој пиците и тестенините се незамисливи.
Сепак, поради лековитите состојки и есенцијалните масла што ги поседува, ориганото е исклучително ефикасно за бројни здравствени проблеми. Истражувањата покажаа дека има два до три пати поголема антиоксидантна активност од другите растенија, а дури 42. пати повеќе од јаболката, 30. пати повеќе од компирот, 12. пати повеќе портокали и четири пати повеќе од боровинки…

„Чајот од оригано е благодет за телото“

loading...

На пример, чајот од оригано регулира бројни здравствени проблеми предизвикани од пад на имунитетот и нарушување на цревната флора, кај бронхитис, настинки, болки во грлото. Вкусот му е, всушност, чуден (силен, горчлив, откако ќе го испиете долго го чувствувате во устата…), па затоа најдобро е да купите готов чај во кесички во аптека или продавница за здрава храна.

This image has an empty alt attribute; its file name is origano.jpeg
Доколку сакате да го направите сами, ставете една до две лажичка мелени листови оригано во тенџере со зовриена вода. Оставете покриено најмалку пет минути. Потоа процедете и пијте.
Ако чајот е покриен во поголем чајник, колку подолго стои, толку станува повкусен. Важно е да не се излади целосно, бидејќи тогаш неговиот вкус не е многу пријатен.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Грешки со кои жените ги уништуваат совршените врски

Истражувањата постојано укажуваат на разлики во начинот на размислување на мажите и жените Многу врски …