(ВИДЕО) Документарниот филм „1000 години Сведок на Светлината” посветен на големиот јубилеј на Бигорскиот манастир ќе биде прикажан на „Браќа Манаки“

На „Браќа Манаки“ ќе се прикаже документарецот за Бигорскиот манастир
Документарниот филм „1000 години Сведок на Светлината” посветен на големиот јубилеј на Бигорскиот манастир ќе биде прикажан во Битола, во рамки на фестивалот „Браќа Манаки”.
„Со посебна радост информираме дека документарниот филм ‘1000 години Сведок на Светлината’ на КАТ продукција, во вторник ќе биде прикажан во рамки на фестивалот „Браќа Манаки”, на платото пред Офицерскиот дом во Битола, рече сестра Ефимија и порача дека проекцијата е слободна.

loading...

Таа потсетува дека филмот „1000 години Сведок на Светлината”, кој е во режија на Илија Ико Каров, е снимен по повод големиот јубилеј – 1000 години од основањето на свештената Бигорска Обител, што се прослави во 2020 година.
Премиерата на филмот беше на 15 април во Македонскиот народен театар и предизвика голем интерес и доби позитивни критики.

Фото: Принтскрин/bigorski.org.mk


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва започнува 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

500 ученици од Македонија и од шест европски земји на 10. „Џифони Македонија“ 5 октомври: …