(ФОТО) ОД ЛАГИ ДО ВИСТИНА ИЛИ ОБРАТНО?! Вилијам и Хари биле „држени во темнина“ додека се снимал филмот СМРТ ВО ПАРИЗ за смртта на принцезата ДИЈАНА

Нов документарец за смртта на принцезата Дијана ќе се емитува на британскиот Канал 4 и ќе се занимава со „како моќните поединци, печатот и интернетот создадоа и поттикнаа теории на заговор кои ги надминуваат фактите и ја доведуваат во прашање самата природа на вистината“ за нејзината смрт.
Изворите потврдиле дека ниту војводата од Кембриџ, ниту војводата од Сасекс не биле консултирани пред серијата од четири дела.
„Смртта во Париз“ ќе се емитува на Канал 4 на крајот на август, за да се совпадне со годишнината од смртта на Дијана во 1997. година, а серијата ќе ги испита теориите на заговор за кои продуцентите велат дека се невистинити.
Документарецот „за прв пат ќе ја раскаже целата приказна“ за истрагите на француската Criminelle и Met Police за смртта на Дијана – и ќе вклучува интервјуа со детективи, од кои некои зборуваат за нивните искуства за прв пат.
Ќе ги разгледа „ненаситните барања на јавноста за одговори“ и „како моќните поединци, печатот и Интернетот создадоа и поттикнаа теории на заговор кои ги прегазија фактите и ја доведоа во прашање самата природа на вистината“.

This image has an empty alt attribute; its file name is dijana-nesrekja.jpg
Смртта на принцезата Дијана во сообраќајна несреќа во 1997. година го шокираше светот и предизвика дебата за тоа како и зошто починала.

loading...

Хенри Сингер, извршен продуцент на Sandpaper Films, рекол:
„Ова е навистина важна серија, не само затоа што се надеваме дека ќе ги запреме теориите на заговор кои продолжуваат да ја прикриваат вистината за она што се случи во тунелот Алма (во Париз) таа ноќ – туку затоа што приказната е прозорец кон светот денес, каде што теориите за заговори веќе не живеат во темните агли на интернетот, туку станаа мејнстрим и всушност се туркаат од луѓе на позиции на вистинска моќ“.

Во серијата, исто така, ќе се слушне како детективите ја бркале секоја трага додека маневрирале помеѓу несигурни сведоци и погрешни сеќавања.
Шаминдер Нахал, уредник на Канал 4, додал дека оваа длабоко уделива серија детално истражува што се случило во истрагата по смртта на принцезата Дијана – како им било на детективите кои работат на голема планетарна приказна која не само што била трагедија за членовите на семејството, туку и огромен интернет феномен.
„На крајот на краиштата, серијата поставува длабоки прашања за нас самите како општество и за природата на вистината“.


This image has an empty alt attribute; its file name is lejdi-dijana-cveke.jpg

Шестмесечната истрага во 2007 година заклучила дека смртта на Дијана, нејзиниот партнер Доди Ал Фајед и нивниот шофер Хенри Пол била предизвикана од „грубо невнимателно возење“ и покрај многуте теории на заговор околу причината за трагичната смрт на принцезата, тие ги имаат сите дискредитирано.
Судот утврдил дека принцезата Дијана и Доди загинале поради „нелегалното возење на мерцедесот од страна на нивниот возач, неговото пијанство, фактот дека не биле врзани и начинот на кој папараците ги следеле“.


Принцовите Вилијам и Хари, кои во моментот на трагедијата имале 15. и 12. години, тогаш изјавиле дека се согласуваат со одлуката на судот во соопштението објавено по пресудата, кое беше напишано во кралската куќа.
Уште еден документарен филм за животот на Дијана ќе биде достапен на ТВ Скај од 14. август, а веќе предизвика контроверзии за вклучување на снимки од нејзиното интервју за „Панорама“ со Мартин Башир од 1995. година.
Војводата од Кембриџ претходно повика таа конкретна снимка од неговата мајка никогаш повеќе да не се прикажува, а Би-Би-Си вети дека нема да ја емитува или лиценцира.

Фото:  Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Крај на една бајка – Жизел Бундхен и Том Брејди се разведуваат: „Тој треба да си ја следи среќата“

Како што потврдиле извори за Page Six, Жизел Бундхен и Том Брејди не успеале да …