КРИЈАТ БРОЈНИ ПРЕДНОСТИ – Овие четири видови на овошје се исклучително здрави и можат да го забават процесот на стареење

Постојат многу начини на кои можете да помогнете во забавување на процесот на стареење, а исхраната игра голема улога во тоа.
Иако не можеме да очекуваме да ги смениме „симптомите“ на стареење туку така, одредени намирници можат да ни помогнат да го продолжиме нашиот животен век и да изгледаме помлади.
Јадењето повеќе овошје е една од најлесните и најдобри промени во исхраната што можете да ги направите за да ги подобрите вашите шанси за подобро здравје. Во продолжение ви пренесуваме четири видови овошје кои според научниците ќе ви помогнат во оваа цел.

Боровинки

loading...

This image has an empty alt attribute; its file name is ovosje-za-zdravje-borovinki-1024x680.jpg
Боровинките се еден од најбогатите извори на антоцијани, фитохемиски соединенија кои на овошјето и зеленчукот им даваат сина, виолетова и црвена боја и се ефикасни антиоксиданси кои се борат против слободните радикали кои ги оштетуваат клетките.
Некои студии покажаа дека хранливите материи во боровинките имаат способност да ја поправат оштетената ДНК и да ги модулираат гените поврзани со долговечноста. Комбинацијата на антоцијани и диетални влакна во боровинките, исто така, може да помогне да се намали отпорноста на инсулин, да се намалат триглицеридите и да се намали ризикот од дијабетес тип 2, според истражувањето во Current Developments in Nutrition.
Одредени студии покажуваат дека редовното консумирање боровинки може да ги подобри когнитивните способности и дека полифенолите од боровинки може да играат значајна улога во продолжувањето на животниот век.

Јаболки


This image has an empty alt attribute; its file name is jabolki-jadat-masnotii.jpg
Сигурно сте слушнале како јаболката кријат бројни придобивки за нашето здравје. Студијата во Advances in Nutrition сугерира дека редовното консумирање јаболка може да го намали ризикот од болести поврзани со возраста како што се кардиоваскуларни болести, рак и Алцхајмерова болест.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 65. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 – Пријавени се 3. починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 …