ДОКАЖАНО СО СТУДИИ – Најголемиот непријател на врските и браковите со кој се соочуваат многу луѓе

Меѓу првите 5. причини за раскинување, психолозите вклучиле и недостаток на време за уживање во забавните активности, општо преоптоварување со работа и брзо секојдневие, недоволна желба за задоволство и прекумерна зависност од партнерот.
Истражувањата покажаа дека парите и сексот се најчестите причини за развод, но терапевтите и другите психолошки експерти сметаат дека ваквата статистика не дава реална и целосна слика.
Тие веруваат дека раскинувањето на врските е предизвикано од друг проблем, со кој сите порано или подоцна сме се соочиле
Секоја љубовна врска е сложена приказна која има свои специфични правила и закони. Но, психолозите се согласуваат дека недоволната и несоодветна комуникација меѓу партнерите ќе има најголемо влијание врз нејзиното пукање.
„Експертите советуваат да научите да му кажувате на партнерот што ве мачи, дури и ако тоа значи дека на крајот може да се скарате“
Ефективната комуникација меѓу партнерите не значи само мирна размена на информации и чувства, туку и „слобода“ да имате добра расправија со другата страна без да се плашите дека некој сериозно ќе се налути или ќе ве остави поради тоа.
Во светот се зајакнува и трендот на предбрачно советување, бидејќи терапевтите веруваат во дискусија за разликите на отворен начин. Овој податок не е изненадувачки кога се знае дека партнерите на почетокот на љубовната приказна се многу пофлексибилни и подготвени да се прилагодат на потребите на другите отколку по долготрајна врска.
Во првите 5. причини за раскинување, психолозите вклучиле и недостаток на време за уживање во забавните активности, општо преоптоварување со работа и брзо секојдневие, недоволна желба за задоволство и прекумерна зависност од партнерот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Грешки со кои жените ги уништуваат совршените врски

Истражувањата постојано укажуваат на разлики во начинот на размислување на мажите и жените Многу врски …