Совет од кардиолог: Доколку почувствувате БОЛКИ ГО ГРАДИТЕ, НИКОГАШ не смеете да го правите ова

Болката во градите може да биде многу опасна
Болката во градите најчесто се толкува како сигурен знак за срцев удар, но овој знак може да укаже и на многу други болести и состојби.
Бидејќи кардиоваскуларните болести се најчести во целиот свет и огромен број луѓе умираат од срцев удар секоја година, не е ни чудо што сите наши аларми се палат кога ќе почувствуваме болка во градите.
Рускиот кардиолог Олга Савонина открила што никогаш не треба да правите кога чувствувате болка во пределот на срцето…

Веднаш прекинете ги активностите
„Прво, ако сте среде некоја физичка активност, прекинете веднаш. Второ, употребата на таблети самостојно, поточно нитроглицерин – и без претходно да се консултирате со стручно лице, не само што може да биде бескорисна во овој случај, туку ќе исто така го зголемуваат ризикот од оштетување“, објаснила таа.
Исто така, кардиологот не препорачува масирање на болното место, обид за ’ладење’ на градите, пиење раствор од сода бикарбона или ладна вода. Савонина нагласува дека треба да барате други симптоми на срцев удар, пред сами да поставите дијагноза, знаци како чувство на стегање во градите, „грчење“ во раката, вратот, вилицата, појавата на болка при голем напор или брзо одење и негово повлекување во мирување.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …