(ВИДЕО) Крадци во Италија ископале тунел под банка и се заглавиле. Повикале полиција на помош

Банда ограбувачи на банки била принудена да ја повика римската полиција за да им помогне да излезат од тунелот што самите го ископале, но таа пропаднала за време на очигледно лошо испланираниот грабеж, објавија денеска италијанските медиуми.
Припадниците на спасувачката служба во четвртокот вечерта околу 20. часот од урнатиот тунел извлекле повреден и го пренеле во болница, додека полицијата привела тројца негови соучесници во грабежот. Се претпоставува дека повикот за помош го упатил еден од разбојниците.


Членовите на бандата, двајца Римјани и двајца Наполитанци, го искористиле долгиот викенд среде Ферагосто, кога повеќето италијански бизниси се затворени, за да упаднат во банка и блиски бизниси. Но, нивниот план се изјаловил бидејќи лошо го ископале тунелот до брегот, кој се урнал, па биле принудени да повикаат полиција на помош.
„Помогнете, ве молам, дојдете да ме ослободите“, е повикот на еден човек до спасувачката служба откако се урнал тунелот што го ископал заедно со колегите.
Спасувачите, вклучително и специјалисти обучени да им помагаат на загрозените по земјотресот, морале да ископаат втор, паралелен тунел за да помогнат.
Медиумите јавуваат дека за време на процесот на спасување, на заробениот човек му биле дадени течност и кислород кои го одржувале во живот.


Извор: index.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ДЕЗЕН НА АМЕРИКАНСКИ ДОЛАРИ – Џорџина предизвикала дебата поради овој фустан: „Кардашијанка барем ги троши своите пари, а не на Роналдо“

И’ додека Кристијано Роналдо моментално минува низ најтурбулентниот период во кариерата, поради кој неодамна се …