(ФОТО) ЗАПОЧНАЛО СУДЕЊЕТО – Скандал во САД: Полицајците споделиле фотографии од посмртните останки на Брајант и се смееле

Во Окружниот суд во Лос Анџелес започна судскиот процес по тужбата поднесена од Ванеса Брајант против локалната полиција за повреда на приватноста и невнимание поради објавување фотографии од местото на несреќата во која нејзиниот сопруг и легендарниот кошаркар Коби Брајант и ќерката Џијана (13) починаа во 2020. година.
Адвокатот што ја застапува Ванеса пред судот во Лос Анџелес изјавил дека офицерите и пожарникарите на шерифот на Лос Анџелес отишле на местото на несреќата во јануари 2020. година и потоа го фотографирале, но без официјално одобрение.
Пред судот била изнесена тезата дека е направено се за да полицајците се „смеат и оговараат“, а не за документирање и анализа на причините за падот на хеликоптерот. Во врска со ова, се тврди дека имало нарушување на приватноста бидејќи немало официјална потврда дека фотографиите би можеле да бидат направени.


„Тие ги споделија фотографиите додека играа видеоигри. Ги споделија со луѓе кои немаа причина да ги гледаат фотографиите”, рекол адвокатот, велејќи дека на фотографиите се гледаат осакатени тела, крупен кадар од екстремитети и изгорени делови од телото, по што продолжил:
„Тој 26. јануари 2020. година беше најлошиот ден во животот на Ванеса. Полицијата го влоши тоа, истури сол на отворената рана и ја триеше“.
Потоа, адвокатот пуштил безбедносна снимка од полицајците како пијат и му ги покажувале фотографиите на келнерот, кој наводно „го трга погледот“. Се верува дека фотографиите им биле прикажани на голем број луѓе, а бројката е повеќе од 30.

Да потсетиме во хелихоптерска несреќа близу Лос Анцелес, покрај Коби Брајан и неговата ќерка Џина, загинаа и Џон Алтобели, неговата сопруга Кери и ќерката Алиса, Кристина Маузер, Сара Честер и нејзината ќерка Пејтон и пилотот Ара Зобајан, кој беше прогласен за виновен за оваа голема трагедија која го потресе светот пред две години.
Брајант беше еден од најдобрите кошаркари во историјата, пет пати ја освои НБА со Лос Анџелес Лејкерс за две децении, освои два златни олимписки медали со САД во 2008. година во Пекинг и 2012. година во Лондон.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) „Простување на Надал со тенисот? Мадрид или Ролан Гарос“

Тони Надал, вујкото на Рафаел Надал изјавил дека повеќе не се осмелува да го советува …