Пет причини зошто секое утро треба да пиете СОК ОД ЃУМБИР: Една чаша од овој напиток прави чуда!

Го подобрува здравјето на целиот организам
Дали знаете што само една мала шолја ѓумбир може да направи за вашето здравје? Ефектот е неверојатен – го помага варењето, ја елиминира мачнината и менструалните болки, ја зголемува енергијата… Бонус е и тоа што подготовката на напитокот е исклучително едноставна!
Состојки:
1 корен од ѓумбир
2 лимони
2 литри вода
3 лажици мед
Подготовка: Излупете го коренот од ѓумбир и добро измијте го.
Исечете го на коцки или измелете го во блендер.
Содржината истурете ја во сад, покријте ја со 2 дл вода и варете неколку минути на умерен оган.
Оставете малку да се излади, а потоа исцедете го лимонот и додадете мед.
Во шише од 2 литри истурете 1,5 литри вода и мешавината од ѓумбир, лимон и мед.
Чувајте го шишето во фрижидер.
Пред да го консумирате сокот, задолжително протресете го шишето и, доколку сакате, додадете неколку коцки мраз. Со оглед на тоа што не содржи адитиви и шеќер, може да стои во фрижидер најмногу 7 дена.
Една чаша ќе направи чуда за вашето здравје. Оваа смеса е богата со корисни состојки како што се фосфор, витамин Б, Б3, Б6, протеини и диетални влакна.
Гингеролот присутен во свежиот ѓумбир помага при гадење и стомачни проблеми како што е варењето.
Ако пиете сок од ѓумбир секое утро на празен стомак, експертите велат дека многу ќе му помогнете на вашето здравје!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТРИК ШТО ГИ СПАСУВА БРАКОВИТЕ: Одвојте само пет минути дневно, доволно е…

Почетокот на љубовната врска е толку возбудлив. Тогаш сè уште уживаме во романтиката и нежноста …