(ВИДЕО) На летен одмор во Хрватска снимиле змија долга два метри: „Една од најголемите во Европа“

ЕКИПА од YouTube каналот Living Zoology била во Хрватска и ја снимила и објавила средбата со змија во хрватската дивина.
Сретнале „ждрепка“ со четири риги, долга дури два метри.
“Змијата ѕвечарка со четири ленти (Elaphe quatuorlineata) е една од најголемите змии во Европа. Обично е многу мирен вид и е прекрасна. Оваа змија не е отровна. Неодамна бевме во Хрватска на одмор, но не можевме да одолееме и да не бараме змии. Во ова видео ќе видите како уловивме змија и ја снимивме и фотографиравме во нејзиното живеалиште. Оваа змија беше стара и без опашка“, им открија на каналот на кој имаат преку 110 илјади следбениците.


Видеото е прегледано речиси 20.000 пати од минатата недела.
„Одлична содржина. Мило ми е што одвоивте време да донесете опрема за снимање на овој прекрасен вид. Еден од моите омилени видови и нема доволно снимки од нив. Толку сум горд на вас!“, „Одлично видео и прекрасна змија. Какво задоволство е да се видат тие животни во нивната природна средина“, „Изненаден сум што видов толку голема и неотровна змија во Европа“, „Многу сте храбри“, напишале луѓето во коментарите.

Именувана по мит
Инаку, „ждрепка“ го добила името по митот дека пие кравјо млеко. Но, порталот Природа Хрватска пишува дека станува збор за забуна предизвикана од тоа што во плевните каде што ловеле глодари често се гледале цицачи на крави. Ждрепка (цица крави) е мирна и бавна змија која генерално не ги напаѓа луѓето и не е отровна.
Живее во крајбрежни области и острови. Ждрепка со четири риги може да порасне и до 260 сантиметри во должина, што ја прави најдолга змија во Европа, иако единките обично се долги околу 150 сантиметри.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) КОГА ПАРИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ТИ КУПАТ СРЕЌА: Атина Оназис – сопругот немилосрдно ја изневерувал, никогаш не ја преболела смртта на саканата личност, многу трагедии и го одбележале животот

Проклетството на семејството Оназис не ка одбегналоЖивотот на Атина Оназис, и покрај нејзиното потекло и …