Реченици кои никогаш не треба да ги кажувате кога раскинувате со некого: Експертите предупредуваат дека оставаат долгорочни последици

Кога раскинуваме со другата страна, треба да внимаваме на зборовите што ги бираме
Раскинувањето никогаш не е лесно, но има некои поубави начини да оставите некого. Јазични експерти објасниле за Daily Mail кои реченици никогаш не треба да ги кажуваме кога раскинуваме и понудиле алтернативи што можете да ги користите.

Што не треба да кажеме кога раскинуваме врска?
Не кажувајте: „Мислам дека ова нема да успее“.
Ова е прилично нејасна изјава и таква што никој во врска не сака да ја слушне. Еден од проблемите со тоа што го кажувате е тоа што директно не кажува дека врската е завршена, ниту пак признава среќни моменти кои веројатно сте ги споделиле еден со друг. Експертите препорачуваат наместо тоа да кажете: „Го ценам времето што го поминавме заедно, но во моментов романтичната врска не е најдобра за нас и мислам дека треба да раскинеме“. Бидете директни и јасни.

loading...

Погрешно: „Не е до тебе, до мене е“
Ова е можеби најголемото клише меѓу речениците употребени за време на раскинувањето, мислејќи дека на другата страна ќе и биде полесно ако го задржи ова. Сепак, не е. Иако е убаво што сакате да ја преземете вината за крајот на врската, ова звучи како изговор. Наместо тоа, размислете да кажете: „Навистина уживав да поминувам време со тебе, но сега не е вистинското време или вистинското место. Ми треба малку време да сфатам што сакам и треба сам да го сторам тоа“.

Реченица: „Сакам да бидам со други луѓе“
Погрешно, иако е искрено. Со ова, експертите велат дека ќе треба појасно да објасните дека не е само „засега“ ситуација, туку дека ја затворате приказната за врската. Тоа е исто така прилично остра изјава и онаа која не ги зема предвид чувствата на другата личност. Наместо тоа, можете да кажете: „Иако уживав да поминувам време со тебе, сфатив дека не сакам да бидам во врска и сега уживам во мојата независност.


Не кажувајте: „Те сакам, но не сум заљубен во тебе“
Експертите предупредуваат дека ова е реченица која може да одекнува во нечиј ум со години по раскинувањето, па затоа треба да ја избегнувате. Оваа изјава може да остави човек да верува дека не е доволно добар. Наместо да бидете толку отворени, фокусирајте се на фактот дека и двајцата ќе бидете посреќни на долг рок. Размислете да кажете: „Колку што мислам дека се согласуваме, мислам дека ако ја прекинеме врската, двајцата би биле многу посреќни одвоени или со други луѓе отколку заедно“.

Не кажувајте: „Нашите патишта се разминуваат“
Повторно, оваа изјава е прилично нејасна и не објаснува кои се различните патишта. Треба да бидете појасни со партнерот зошто би можеле да бидете некомпатибилни во иднина и зошто е добра идејата да раскинете.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Крај на една бајка – Жизел Бундхен и Том Брејди се разведуваат: „Тој треба да си ја следи среќата“

Како што потврдиле извори за Page Six, Жизел Бундхен и Том Брејди не успеале да …