Идеален пред спиење: Чајот направен од ова растение ги намалува стресот, нервозата и го подобрува расположението

Доколку сте напнати или сте имале лош ден, смирете го телото на природен начин
Како чајот од маточина помага да се намали стресот – овој напиток е природен еликсир против нервоза!
Кога сте напнати, под стрес или нервозни, обидете се да се опуштите по напорниот ден со чаша здрав и природен пијалок. Станува збор за чај од маточина!
Истражувањата покажуваат дека маточината може да ги намали стресот и анксиозноста. Растението содржи гама-аминобутерна киселина (ГАБА) која влијае на мозокот и промовира намалување на стресот. Чајот од маточина може да помогне и во намалувањето на негативното расположение, да ја подобри добрата енергија, па дури и да влијае позитивно на сексуалната желба.
Освен што брзо им помага на оние кои се нервозни, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на организмот од оштетувања предизвикани од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи варењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

This image has an empty alt attribute; its file name is caj-od-matocina.jpg
Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.
Како да направите чај од маточина:
Една лажица маточина прелијте со 200 мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Маточината има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку органски мед.
За здравје, маточината се користи и во форма на ароматерапија, а тинктура од ова растение се консумира и како додаток во исхраната.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Грешки со кои жените ги уништуваат совршените врски

Истражувањата постојано укажуваат на разлики во начинот на размислување на мажите и жените Многу врски …