Еве кои се симптомите на најчестите форми на деменција

ИМА дури 200 различни форми на деменција, а четири се најчести кај пациентите. Деменцијата е термин кој вклучува различни болести кои се резултат на оштетување на мозокот, а многу од нив имаат слични симптоми.
Губењето на меморијата е класичен симптом на деменција, а тешкотии со концентрирање, збунетост во секојдневните задачи или тешкотии при потсетување зборови или следење разговор се некои други предупредувачки знаци на кои треба да внимавате.

1. Алцхајмерова болест
Алцхајмеровата болест е најчеста причина за деменција, а симптомите вклучуваат:
– проблеми со меморијата
– прашања кои се повторуваат
– тешкотии со задачи и активности кои бараат организација и планирање
– конфузија во непозната околина
– тешкотија да се најдат вистинските зборови
– тешкотии со бројки и/или ракување со пари во продавница
– повлекување или анксиозност

loading...

2. Васкуларна деменција
Васкуларната деменција е на второ место, но можно е да страдате од Алцхајмерова болест и васкуларна деменција, која потоа се нарекува мешана деменција. Симптомите може да бидат слични, но губењето на меморијата во раните фази на васкуларната деменција е помалку изразено отколку кај пациентите со Алцхајмерова болест.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Грешки со кои жените ги уништуваат совршените врски

Истражувањата постојано укажуваат на разлики во начинот на размислување на мажите и жените Многу врски …