(ФОТО) Речиси на работ на смртта: Актерите се изгладнувале за улоги, ова се најекстремните примери

Познато е дека актерите понекогаш одат во крајности за да се подготват за некоја улога, а многумина се впуштиле во опасни диети за да ослабат.
Актерите како Хит Леџер, Хилари Свонк, Роберт Де Ниро и Кристијан Бејл се препознаени по нивните екстремни методи на подготовка за улоги, а понекогаш оваа екстремна посветеност станува физичка.
Одредени актери поминале низ екстремни трансформации за слабеење за да се подготват за улогата. И често овие трансформации се нездрави и гранично опасни.

Мила Кунис повторно пропушила за улога
Кунис играше балерина во филмот „Црниот лебед“ од 2010. година, а за да се вклопи во личноста на балерина, таа одлучила да ослабе за улогата. Меѓутоа, Кунис еднаш изјавила дека изгубила нездрава количина на килограми и дека никому не би препорачала да го прави тоа што таа го направила за филмот.
„И ќе ви го кажам ова, јас воопшто не го промовирам ова, но порано бев пушач, па пушев многу цигари и внесував огромна количина на калории“, вели Кунис.


Ен Хатавеј јадела само овесна каша
Хатавеј ослабела вкупно 11. килограми за улогата на Фантин во филмот „Les Mis“. Иако беше прославена и препознаена по нејзината ѕвездена изведба во филмот, ѕвездата била подложена на опасно нездрава исхрана за ова слабеење.
Според Vogue, Хатавеј јадела само две порции овесна каша дневно за да ослабе.
„Морав да бидам опсесивна околу тоа – идејата беше да изгледам блиску до смртта“, изјавила таа за Vogue.Кристијан Беил јадел само јаболка и туна
Беил е можеби еден од најекстремните актери кога станува збор за трансформација на своето тело за некоја улога. И’ слабеел и се здебелувал за филмовите, но трансформацијата на телото што најмногу ја привлече публиката беше неговото слабеење од 55. килограми за „Машинист“, филм за човек кој се бори со несоница.
За да ослабе, Бејл секој ден пиел црно кафе и јадел една конзерва туна со една јаболко. Иако ова екстремно слабеење функционирало, не е изненадување што вакво нешто може да предизвика хаос по здравјето на една личност. Всушност, Беил сега признава дека неговите претходни методи на трансформација за улогата мораат да престанат.

View this post on Instagram

A post shared by W.W (@rust.flake)

Метју Меконахи јадел пудинг од тапиока за „Dallas Buyers Club“
Меконахи изгубил 24 килограми за филмот „Dallas Buyers Club“ од 2013. година, каде што играл човек со ХИВ/СИДА во 1980-тите. Со цел да падне од 85. килограми на 61. за само пет месеци, Меконахи усвоил чудна диета со риба, зеленчук, белки од јајца и пудинг од тапиока.

View this post on Instagram

A post shared by 이승재 (@lsj_0120__)

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Парко 2047 фестивал

Иднината започнува сега! „Парко.𝟐𝟎𝟒𝟕“ е проект на млади Битолчани, чија цел е да создадат платформа …