Дали знаевте дека со водење ДНЕВНИК можете да ги победите стресот и лошото расположение?

Можеби звучи чудно, но дневникот навистина може да ви помогне
Водењето дневник е одличен начин подобро да се запознаеме себеси, но и подобро да го контролираме стресот и да ги идентификуваме причините за стрес во животот. За овие цели, најдобро е редовно да водите дневник, но дури и спорадичното пишување помага да се ослободите од стресот и процесот на самооткривање.
Една од најдобрите техники за управување со стресот и подобрување на вашето расположение на долг рок е да ги запишете работите во вашиот живот за кои сте благодарни. Исто така, добро е на хартија да се „запишат“ и негативните и позитивните чувства кои се придружени со разни настани, бидејќи оваа техника ќе ни помогне подобро да ги процесираме емоциите, како и да ги видиме работите што ни се случиле и што сме ги направиле од повеќе агли.
Дневникот исто така го намалува стресот со тоа што ни помага подобро да се организираме, на пр. ако ги запишеме обврските поврзани со работата и приватниот живот, различни рокови, што треба да се прави околу куќата и надвор од куќата итн. На овој начин, ги намалуваме и шансите да пропуштите важни рокови или да бидете во состојба на интензивен стрес во деновите пред тие рокови.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …