учесник (11 × 8cm) (15 × 10cm)

„ЈАС МАКЕДОНИЈА” ПРВА ТЕТАРСКА ПРЕТСТАВА НА ОВОГОДИШНОТО „БИТОЛИНО” НА БИТ ФЕСТ

Денес е третиот ден од театарската куклена работилница, за изработка на кукли од разни материјали под раководство на актерот Марјан Георгиевски, која е дел од 11то издание на Интернационалниот детски театарски фестивал „Битолино”. Изминатите денови, дечиња од различни возрасти, покажаа голем интерес и зедоа активно учество на работилницата, развивајќи ги своите креативни вештини, но истовремено и навлегувајќи во театарската магија.

Вечерва, од 19.30, на Платото пред Офицерски дом, започнува официјалната програма на детскиот театрски фестивал „Битолино”, кој е дел од програмата на битолското културно лето БИТ ФЕСТ, со претставата „Јас Македонија” по идеја на Јулијана Мирчевска, а во изведба на децата од Театарската школа Бабец.


Во претставата се користени текстови од најпознатите македонски драми и поезија а костимите кои ги носат децата се оригинална македонска народна носија, целта на оваа претстава е преку театар да ги запознаеме генерациите што допрва доаѓаат со историјата на македонската драма и поезија, со традицијата и обичаите на македонскиот народ. Во претставата настапуваат 20 деца членови на театарската школа Бабец.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва во ЦК „Марко Цепенков“ целовечерен концерт ќе одржи БрасАрт квинтет

На 8 август 2022/ понеделник/ од 20.00 ч. во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“ целовечерен …