Црковната организација прикривала силувања на деца, ги издало видео од татко како ги напаѓа ќерките: „Ќутете“

Асошиетед прес дошол до скоро 12.000 страници документи кои ја раскажуваат шокантната, ретко шокантна приказна за сексуална злоупотреба на деца од страна на мормоните и мормонската црква во Западна Вирџинија.
Ова не е прв пат Мормонската црква да се најде на удар на критики поради злоупотреба. Пред 12. години, тие издале и црковен прирачник за овие цели, во кој се вели дека „првата одговорност на црквата во случаи на злоупотреба е да им помогне на оние кои биле злоупотребени и да ги заштити оние кои би можеле да бидат ранливи на идна злоупотреба“. Прирачникот исто така тврди дека „злоупотребата не може да се толерира во која било форма“.
И тоа, се чини, беше тоа што се однесува до институционалната борба против насилниците.
Бројни црковни службеници, од бискупи во округот Бизби до функционери во Солт Лејк Сити, со години толерирале сексуално насилство во различни мормонски семејства и ја прикривале ситуацијата.

This image has an empty alt attribute; its file name is indija-deca-1.jpg
Пол Даглас Адамс, член на Црквата на Исус Христос на светиите од подоцнежните дни и самопризнаен „зависник од порно“ – му признал на мормонскиот бискуп дека ја злоставувал неговата малолетна ќерка. Бискупот, кој бил и матичен лекар на семејството Адамс, го следел црковниот прирачник кој му наложувал да ги повика т.н. „линијата за помош“ на мормонската црква.
Повикот малку помогнал. Адвокатите на Мормонската црква го советувале епископот Џон Херод да се воздржи од предупредување на полицијата и да не го пренесува проблемот до социјалните служби.
„Не можете да направите апсолутно ништо, така ми рекоа“, признал Ирод во снименото интервју со полицијата.
Херод потоа продолжил да го советува таткото насилник кој ја силувал неговата ќерка седум години, во текот на нејзината адолесценција, а тој ја малтретирал нејзината помлада сестра која се родила некаде околу тоа време. Злоупотребата често ја снимао на камера и ја ставаше во најодвратните катчиња на Интернет.


Адамс конечно бил фатен од агентите за домашна безбедност во 2017. година, без помош на црквата, откако полицијата во Нов Зеланд открила едно од видеата.

„Ова видео е едно од најлошите што сум ги видел“, подоцна сведочел агент за домашна безбедност вклучен во фаќањето на Пол Даглас Адамс. Кога агентите конечно го пребарале неговиот дом, тие заплениле компјутери во кои имало повеќе од 4.000 фотографии и речиси 1.000 видеа, од кои на многумина се гледа како Адамс сексуално ги злоупотребува своите ќерки.


Адамс на крајот се самоубил пред да му биде судено.

This image has an empty alt attribute; its file name is deca-na-pedofili.jpg


Тужбата што подоцна ја поднеле децата на Адамс ја обвинува Црквата на Исус Христос на светиите од подоцнежните дни, вклучително и епископот Херод, за небрежност и заговор за прикривање на сексуална злоупотреба на деца за да се избегнат скапите тужби и да се заштити угледот на црквата. Инаку, во 2020. година, Мормонската црква имаше околу 16. милиони членови ширум светот, од кои повеќето живеат надвор од Соединетите држави.
Важно е да се напомене дека мормонските водачи воспоставиле телефонска линија за злоупотреба уште во 1995. година, но таа не работи во рамките на Одделот за семејни услуги туку во рамките на Канцеларијата за управување со ризик, чија улога е да ја заштити црквата од одговорност во случај на различни околности; пожари, експлозии, излевање на опасни хемикалии итн.
Истоимената функција одговара само на Првото претседателство, кое се состои од тројца службеници на самиот врв на црковната хиерархија. Никој не реагирал.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ова се ментално најсилните хороскопски знаци

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …