(ФОТО) БЕШЕ СЕКС СИМБОЛ ВО 60-тите, А ПОТОА ОТКРИЛА ДЕКА Е БОЛНА ОД ТЕШКА БОЛЕСТ: Ги игнорирала симптомите и се покајала

Првата Бонд девојка Урсула Андерс пленела со убавина и сексапил, а потоа и била дијагностицирана болест која упорно ја игнорирала. Еве што никогаш не треба да правите!
Обожавателите на познатата филмска франшиза за агентот 007 веројатно се сеќаваат на првата Бонд девојка, занесната швајцарска актерка Урсула Анедерс (86), која се појави рамо до рамо со Шон Конери во првиот „Џејмс Бонд“, наречен „Доктор Но“.
Во познатата сцена на плажа, додека излегувала од вода, Андерсен пленела со својата сексипилност и занесна фигура, а важела за главен секс симбол во текот на 60-тите години на минатиот век.

This image has an empty alt attribute; its file name is ursula-anders-vo-bond.jpg
Меѓутоа, на почетокот на 2000-тите ѝ била дијагностицирана остеопороза – болест на коските која, како што самата вели, првично ја игнорирала, што на крајот се покажало како многу погрешна одлука.
Колку остеопорозата може да доведе до големи компликации доколку не се лекува соодветно на време, се поткрепува и со фактот дека може драстично да ги ослабне коските – тие потоа стануваат покревки и полесно се кршат.


This image has an empty alt attribute; its file name is ursula-anders-3.jpg
Остеопорозата доаѓа практично без симптоми и знаци кои би можеле да укажат дека болеста се развива и поради тоа често се одложува дијагнозата. Експертите објаснуваат дека често не предизвикува болка, се додека нема скршени коски дури и како последица на паѓање од сопствената висина. Некои заболени имаат симптоми на благо свиткување напред, поради компресија на ‘рбетните столбови. Бидејќи го зголемува ризикот од скршеници, заболените често може да завршат во инвалидски колички.

This image has an empty alt attribute; its file name is ursula-anders-1.jpg
Пред околу 10. години, Андерсен во едно интервју изјавила колку и било тешко и дека жали што не го послушала советот на лекарот на време. Пред дијагнозата не почувствувала никакви симптоми.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОЧИНАЛА НА 40 ГОДИНИ – Британската водителка која неодамна почина, им оставила трогателно проштално писмо на своите деца

Британската водителка, која почина на крајот на јуни по битка со ракот на дебелото црево, …