Ракот на панкреас има најниска стапка на преживување – 5. почетни симптоми лесно се забележуваат

Често, телото ни испраќа сигнали кои е добро да ги слушаме бидејќи можат да ни го спасат животот и да овозможат успешно лекување. Меѓу нив е и ракот на панкреасот, кој е рангиран меѓу оние со најниски стапки на преживување, така што откривањето на раните знаци е од витално значење.
Панкреасот е жлезда која има две главни функции – создавање ензими кои помагаат во варењето на храната и производство на хормони како инсулин за контрола на нивото на шеќер во крвта во телото. Панкреасот се наоѓа во желудникот, што значи дека вообичаените симптоми на болеста може да се забележат кога одите во тоалет. Според британската асоцијација Pancreatic Cancer Action, постојат четири знаци поврзани со тоа во нашата столица.

Бледи, со непријатен мирис и лебдечки столици
Големите, бледи, со непријатен мирис и лебдечки столици речиси секогаш укажуваат на заболување на панкреасот. Во столицата има премногу маснотии бидејќи храната не се вари правилно.


Запек или дијареа
Болеста на панкреасот е често придружена со запек (понекогаш придружена со абдоминална болка) и дијареа (водена столица повеќе од три пати на ден).
Запек и дијареа не се ништо за паника и обично траат кратко, но ако промената во движењето на дебелото црево продолжи или трае подолго од една недела, посетете лекар. Тоа не мора да значи дека имате рак на панкреасот, но важно е да се истражи причината, вашиот општ лекар можеби ќе може да ги реши вашите симптоми.

This image has an empty alt attribute; its file name is simptomi-za-bolen-crn-drob.jpg


Болка или непријатност во стомакот
Абдоминалната болка или непријатност е еден од најчестите и често еден од првите симптоми на рак на панкреасот. Болката или непријатноста може да бидат предизвикани од тумор кој ги зафаќа нервите или органите што лежат во близина на панкреасот и обично се чувствува над папокот и под пределот на дојката (наречен епигастрична област). Сепак, некои пациенти пријавуваат болка и непријатност без одредена локација, според акцијата за рак на панкреасот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Како најпровокативниот фустан го носи Емили Рајтаковски, а како поранешната мисица?

Фустанот со отворен грб е хит за топлите летни денови, а воедно изгледа елегантно и …