Наскоро – EGNATIA ESCAPE FESTIVAL 2022: Музика. Храна. Природа

Со задоволство го најавуваме првиот EGNATIA ESCAPE FESTIVAL 2022 кој ќе се случува од 12 до 14.август, под пелистерските села.

Програмата започнува на 12.август (петок) во дворот на црквата Св. Димитрија во с. Магарево со настап на македонскиот џез-квартет „Летечки Пекинезери“, најголемото освежување на македонската музичка сцена, Дина Јашари и другарите и уникатноста на ритамот низ диџејството на Berryqyat.


This image has an empty alt attribute; its file name is Post-Agenda_KV_01.png

Сабота (13.август) ќе се расонуваме од 11.часот во Вила Дихово (с.Дихово) со влез во „Магичниот свет на печурките“, работилница за берење и приготвување восоработкасоФунгиИгнатиа. А од 21.часот во дворот на цркватаПресветаБогородица (с. Трново)настапуваат „Исмаил Лумановски &Љубојнаft. Панајотис Андреу“, коинајавтентичногопренесуваатпулсотнамузичкиотбит. Програмата ќе ја заврши грамофонџијата, Dj, музичкипродуцентиписателодБитола, којслави 30-годишенјубилеј – B.Boy.


Недела ќе ја започнеме во етно-објектот „Де Ниро“ во с. Цапари каде ќесе одржи работилница со приготвување и печење леб од 12.часот, додека целосното три-дневноEGNATIA ESCAPE FESTIVAL искуство ќе го заокружиме со почеток од 20.часот низ музиката која ја нуди единствениот Пијан Славеј и ритамот на Bad Juju.

Билетите ќе бидат пуштени во продажба преку MK TICKETS и во кафулињата „Порта Џез“ и „Јагода“ во Битола од понеделник


Social media info: https://bit.ly/egnatia_escape_festival – https://bit.ly/egnatia_escape_festival_event

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва во ЦК „Марко Цепенков“ целовечерен концерт ќе одржи БрасАрт квинтет

На 8 август 2022/ понеделник/ од 20.00 ч. во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“ целовечерен …