Зошто на одмор имате главоболка?

Конечно дојде вашето време за одмор. Едвај чекате да ја одморите душата, да го исклучите мозокот и да уживате во топлите летни денови. Тоа е време кога сите сакаме да се оттргнеме од секојдневните обврски и стрес и да ги „наполниме батериите“ за понатаму.

Стабилизирајте го стресот
Сепак, многу луѓе се сеќаваат на нивните одмори затоа што страдале од силни главоболки кои ги спречувале да функционираат нормално. И да, тоа се случува токму на одмор кога треба да се опуштите и да уживате. Сепак, експертите наведуваат дека постојат фактори кои ги предизвикуваат овие главоболки, но и што можете да направите за да не ви го уништат слободното време и одморот.


This image has an empty alt attribute; its file name is glavobolka-1.jpg
Националното здружение против мигрена советува да го стабилизирате стресот со доволно спиење, да ги држите вашите обврски под контрола и да поминувате квалитетно време со партнерот и пријателите. Понатаму, временските зони можат да го нарушат природниот ритам, придонесувајќи за нарушување на спиењето и напади на мигрена.

Важно е да останете хидрирани
Погрижете се просторијата во која спиете да биде ладна и темна и придржувајте се до вашата нормална рутина пред спиење колку што е можно повеќе.
Важно е да останете хидрирани и да одржувате доволна количина на вода бидејќи тоа е исто така клучно за спречување на можни главоболки.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОЧИНАЛА НА 40 ГОДИНИ – Британската водителка која неодамна почина, им оставила трогателно проштално писмо на своите деца

Британската водителка, која почина на крајот на јуни по битка со ракот на дебелото црево, …