(ФОТО) Шакира со насмевка слетала во Мајами со синовите Саша и Милан откако обвинителите побарале ѕвездата да отслужи осумгодишна затворска казна поради „даночна измама“ од 23.000.000 евра

Шакира изгледала безгрижно и опуштено додека се пристигнала во Мајами оваа недела и покрај тоа што се соочи со сериозни правни проблеми во врска со даноците.
Пејачката на Hips Don’t Lie беше забележана како пристигнува на аеродромот во Мајами во придружба на нејзините два сина Милан (9) и Саша (7), кои ги дели со поранешниот партнер Жерар Пике.

This image has an empty alt attribute; its file name is sakira-so-decata-jpg.jpg


Изгледајќи опуштено во фустан во боја на праска, Шакира (45) се држеше за рацете на двете нејзини момчиња додека одеа од двете страни на музичката суперѕвезда. Опкружена со густи чувари, Шакира изгледаше како да е во весел дух додека се насмевнала пред камерите. Во еден момент, Саша како да сакал и даде сладок бакнеж на својата мајка во раката пред да се залепи за нејзината рака.

This image has an empty alt attribute; its file name is sakira-so-decata-3-jpg.jpg


Се верува дека Шакира се надева дека ќе се пресели од Шпанија со идејата Флорида да стане нејзината нова домашна база.

Пејачката, инаку, добитничка на Греми неодамна се соочи со тешко време со обвинителите во Шпанија кои ја повикаа да отслужи осумгодишна затворска казна и да плати парична казна од 23 милиони евра (19,3 милиони фунти) откако наводно се вклучила во 14,5 милиони евра (12,1 милиони фунти) случај на даночна измама.


This image has an empty alt attribute; its file name is sakira-so-decata-2-jpg.jpg

Според шпанскиот весник El Pais, Шакира е обвинета дека не платила даноци во Шпанија помеѓу 2012. и 2014.
Колумбиската ѕвезда Шакира, со полно име Шакира Изабел Мебарак Рипол, тврди дека имала легален престој на Бахамите во тој временски период и не поминувала 183. дена или повеќе годишно во Шпанија, што е праг да се смета за резидентен жител кој треба да плаќа данок.

Таа е обвинета за „криење“ на својот приход користејќи даночни раеви, што Шакира жестоко го негира; таа бара целосно ослободување од сите дела.

This image has an empty alt attribute; its file name is sakira-so-decata-1-jpg.jpg

Претставник на хитмејкерот She Wolf изјави за Metro.co.uk: „Шакира отсекогаш соработувала и го почитувала законот, покажувајќи беспрекорно однесување како поединец и како даночен обврзник и верно следејќи го советот на PriceWaterhouse Coopers, престижна и глобално призната фирма за плаање данок.
„За жал, шпанската даночна служба, која губи една од две тужби со своите даночни обврзници, продолжува да ги крши нејзините права и да води уште еден неоснован случај.
Шакира е уверена дека нејзината невиност ќе се докаже до крајот на судскиот процес.

This image has an empty alt attribute; its file name is sakira-so-pike-i-decata.jpg
Претходно оваа година, Шакира се раздели од легендата на Барселона, Пике, по повеќе од една деценија заедно..

Извор: metro.co.uk

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …