ЕДНА ШОЛЈА НА ДЕН: Напиток кој помага во регулирање на нивото на ШЕЌЕР во крвта, а одличен е и за друг ОРГАН

Секојдневното варење и консумирањето на овој чај помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта, покажа новото истражување
Во една неодамна објавена студија, истражувачите од Државниот универзитет во Охајо открија дека пиењето зелен чај може да го подобри здравјето на една личност со намалување на шеќерот во крвта и подобрување на здравјето на цревата. Не е изненадувачки што ова не е прв пат научниците да ги фалат придобивките од пиењето зелен чај.
Претходните истражувања ја поврзаа конзумацијата на зелен чај со подобрување на здравјето на срцето благодарение на флавоноидите присутни во пијалокот – антиоксиданси кои можат да го намалат „лошиот“ холестерол ЛДЛ и да ја подобрат функцијата на крвните садови.
Зелениот чај дури може да го подобри здравјето на мозокот, да го подобри расположението, да го намали стресот и да го подобри квалитетот на сонот. Сепак, една од најпознатите придобивки од зелениот чај е дека овој пијалок може да го намали воспалението во телото.

This image has an empty alt attribute; its file name is zelen-caj-1.jpg


Како зелениот чај влијае на шеќерот во крвта и здравјето на цревата
Една неодамнешна студија објавена во „Current Developments in Nutrition“ делуваше како продолжение на студијата од 2019. година која ја поврзува консумацијата на зелен чај со помала дебелина, здравствени ризици и подобрување на здравјето на цревата кога се тестирала на стаорци.

Во новата студија, истражувачите го оценија здравјето на цревата на 40 учесници (половина со метаболички синдром, половина пријавени како здрави). По консумирање на чајот од 28. дена, учесниците земале плацебо за да ги проценат разликите. За време на месецот на консумирање зелен чај, истражувачите пријавиле пониски нивоа на шеќер во крвта за сите учесници, како и намалување на воспалението на цревата. До овој заклучок дошле откако откриле намалување на проинфламаторните протеини во примероците од измет и намалување на односот на шеќер во урината.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОЧИНАЛА НА 40 ГОДИНИ – Британската водителка која неодамна почина, им оставила трогателно проштално писмо на своите деца

Британската водителка, која почина на крајот на јуни по битка со ракот на дебелото црево, …