(ВИДЕО+ФОТО) ГОСПОДАР НА ПРСТЕНИТЕ – ПОЧИНА ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ НА СИТЕ ВРЕМЕ: Светот на кошарката тагува, неговата неверојатна кариера е неповторлива

Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Американецот Бил Расел, почина на 89-годишна возраст.
Тажната вест пристигна од САД.
Легендарниот Расел ја одигра целата своја кариера за Бостон Селтикс, беше избран како втор пик на драфтот во НБА во 1956. година од Сент Луис Хокс.
Неговата играчка кариера траеше до 1969. година, а потоа работеше како тренер во Бостон, Сиетл Суперсоникс и Сакраменто Кингс.


Како играч 11. пати бил шампион во НБА, освоил пет награди за најкорисен играч, 12. пати учествувал на Ол Стар натпреварите.


Според извештаите од Америка, Расел починал мирно, додека неговата сопруга Џанин била покрај него до самиот крај.

Фото: Принтскрин/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Легендарниот тренер Чиро Блажевиќ за болеста: „Имам големи болки, ракот ми се прошири на сите коски и црниот дроб“

Откако неодамна беше снимен како шета низ Загреб придружуван од неговиот син Мирослав, Мирослав Чиро …