(ВИДЕО) Да има повеќе вакви луѓе: Регионот говори за херојскиот чин на еден Марко кој спасил бебе

„Се најдобро, човеку, ќе бидам благодарен до крајот на мојот живот. Прекрасен човек и вистински херој“.
Ова се зборовите на Градимир В., дедо на едногодишното момче чиј живот го спасил случаен минувач.
Имено, мајката со своето едногодишно бебе се враќала од лекар во Обреновац, бидејќи малиот имал висока температура. Во еден момент забележала дека на детето му се слошило и се онесвестило.
Вознемирената жена го запрела возилото, го зела синот од задното седиште и се обидела да му помогне, потоа дошол друг автомобил и излетал маж и го зел малиот кој веќе престанал да дише.
Тој веднаш го грабнал детето од рацете на мајката и бидејќи не можел да го освести, го легнал бебето на земја и почнал да му дава вештачко дишење. Започнала страшната трка со времето во борбата за животот на малиот.

View this post on Instagram

A post shared by 192.RS (@192_rs)


Херој на денот кој го спаси малото бил Марко Драгиќевиќ од Обреновац, кој за среќа успеал да го реанимира детето. Малото кое почнало да дава знаци на живот го држел цврсто во раце додека не пристигнала брзата помош.
„Момчето е добро, се слушнав со мајка му, се опоравува и нема никакви последици“, вели херојот Марко.
Видео од оваа драма вчера беше објавено на социјалните мрежи, а еден од коментарите оставил дедото на бебето кое престанало да дише.
На прашањата на другите засегнати граѓани, тој рекол дека бебето Вук сега е добро, но дека не бил затоа што имал висока температура.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

Отец Оливер Петровски е Маж на годината во ибор на социјалните медиуми за 2022 година, …