(ВИДЕО) Се појави трејлер за филмот за Мерилин Монро, ја глуми една од најубавите жени на светот

NETFLIX го објави официјалниот трејлер за биографскиот филм Blonde во режија на Ендрју Доминик, во кој една од најжешките жени во светот, Ана де Армас, ја игра холивудската икона Мерилин Монро.
Филмот, базиран на бестселерот „Руссокоса“ на Џојс Керол Оутс, ќе ја доживее светската премиера во конкуренција на филмскиот фестивал во Венеција. Blonde е еден од најочекуваните наслови што ќе се натпреваруваат на фестивалот во Венеција. Шефот на Канскиот филмски фестивал Тиери Фремо претходно изјави дека се обидел да го вклучи во програмата за 2022. година, но не успеал да постигне компромис со Нетфликс.
Стриминг гигантот не се натпреваруваше во Кан од 2017. година поради правилото на фестивалот дека сите филмови во конкуренција мора да се прикажуваат во кината во Франција. Оутс ја опиша Blonde како феминистички филм, кој има за цел да поттикне дискусија меѓу современата публика.


„Начинот на кој Кенеди се однесуваше со Мерилин Монро не беше и сè уште не е толку различен од начинот на кој многу моќни мажи, особено во Вашингтон, ги третираат сите жени освен нивните сопруги“, изјавил Оутс за Vanity Fair France.
„Амбициите на Ендру беа многу јасни од самиот почеток. Тој сакаше да го претстави животот на Мерилин Монро. Сакаше светот да го доживее чувството да се биде Мерилин. Мислам дека ова е најхрабриот нераскажан поглед на нејзината животна приказна што го имам некогаш видена“, изјавила неодамна Ана де Армас, на која во филмот ќе и се придружат Боби Канавал, Адриен Броди, Џулијан Николсон, Ксавиер Семјуел и Еван Вилијамс.
Blonde пристигнува на Нетфликс на 28. септември 2022. година.

Фото: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

Отец Оливер Петровски е Маж на годината во ибор на социјалните медиуми за 2022 година, …