Шест намирници што мажите треба да ги јадат секој ден – една против рак на простата

Постојат неколку специфики поврзани со исхраната на мажите. Бидејќи, од една страна, во споредба со жените, јадат помалку зеленчук, овошје и интегрални житарки, а повеќе месо, а од друга страна почесто се разболуваат, постои простор за подобрување на исхраната за да се зачува здравјето и виталноста.
Доволното присуство на житарки, овошје и зеленчук во исхраната го регулира крвниот притисок, ја намалува концентрацијата на масти, вкупниот и ЛДЛ холестеролот во крвта, а со тоа и ризиците за развој на болести на крвниот систем. Загрижувачки: Една навика што многумина ја имаат е предизвикувачот на мозочен удар

За срцето и крвните садови
Во развиениот свет, болестите на срцето и крвните садови често доведуваат до морбидитет и смртност. Мажите се повеќе погодени. Ризикот од нивна појава придонесуваат за атеросклерозата, нерамнотежата на мастите и холестеролот во крвта, високиот крвен притисок, стресот и сл. Изразеното присуство на слободни радикали во организмот не е пожелно бидејќи доведува до оксидација на LDL холестеролот, што дополнително предизвикува воспалителни процеси кои придонесуваат за појава на атеросклероза. Затоа секако се препорачува храна богата со антиоксиданси. Доволна количина на житарки, овошје и зеленчук во исхраната го регулира крвниот притисок, ја намалува концентрацијата на масти, вкупниот и ЛДЛ холестеролот во крвта, а со тоа и ризикот од болести на крвниот систем. Ова може да се припише на присуството на скроб, влакна, витамини, минерали и бројни антиоксиданси во овие намирници. Растворливите влакна како пектинот од овошјето и слузта од чии семиња ја намалуваат концентрацијата на масти во крвта и воспалителните процеси, го намалуваат крвниот притисок и ја зголемуваат чувствителноста на клетките на инсулин. Затоа не е чудно што внесот на влакна, овошје, непреработени житарки и зеленчук е заштитен фактор од појава на мозочен удар.

loading...

Авокадо
Авокадото, за разлика од другите видови овошје, содржи значителна количина на масти. Меѓу каротеноидите важно место зазема лутеинот, а присутни се и токоферолите кои заедно делуваат на здравјето на простатата заштитувајќи ја од рак. Авокадото ја зачувува функцијата на црниот дроб, што се објаснува со присуството на флавоноиди и феноли во него.
Авокадото содржи биоактивни компоненти кои го спречуваат прекумерното згрутчување на крвта, а со тоа и појавата на тромбоза. Неговото масло е широко користено во народната медицина. Меѓу другото, помага во лекувањето на псоријаза и остеоартритис, позитивно делува на здравјето и регенерацијата на црниот дроб и го намалува непожелниот ЛДЛ холестерол.

Јатки
Јатките се идеална ужина, додаток на житарки, леб, салати итн. Тие се богати со масти кои содржат претежно незаситени масни киселини. Значајно место заземаат влакна и протеини. Амино киселината аргинин од јатките го спречува развојот на атеросклеротични промени во крвните садови. Покрај тоа, азот моноксид се произведува од аргинин преку метаболички процеси во телото, што ги релаксира крвните садови, а со тоа го намалува крвниот притисок. Јаткастите плодови се извор на антиоксиданси растворливи во масти. Тие ги штитат липидните компоненти на клетките, што позитивно влијае на здравјето на организмот, особено на крвниот систем.
За луѓето кои страдаат од дијабетес тип 2 и хиперлипидемија, вклучувањето на јаткастите плодови во урамнотежено мени помага да се одржи соодветната концентрација на масти и холестерол во крвта.


Бразилски орев
Се цени поради неговото антиоксидантно дејство. Извор е на влакна, минерали: магнезиум, фосфор, калциум и железо, како и витамини Б1, Б3, Б6 и Е. Одличен извор е на селен, а се претпоставува дека бразилските јаткасти плодови се најбогати со овој минерал меѓу намирниците од растително потекло. Само еден бразилски орев содржи 160 проценти од препорачаната дневна доза на селен. Селенот позитивно влијае на имунитетот и здравјето на простатата, црниот дроб, тироидната жлезда и белите дробови. Неговата комбинација со витамин Е делува против појавата на рак на простата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Светот останал без зборови: Дизајнерите на речиси голата Бела Хадид во живо насликале фустан!

А на Модната недела во Париз во рамките на ревијата на Coperni се случил вистински …