Докажано ги уништуваат дури и клетките на рак: 6. неверојатни лековити својства на модриот патлиџан

Јадете модар патлиџан секој ден и гледајте какви промени ви се случуваат во телото
Модриот патлиџан потекнува од Индија, се консумира со години, а по остатокот на Азија започна да се одгледува и во Европа.
Сортите на модри патлиџани имаат плодови со тежина до еден килограм, а има и неколку видови од кои најлековит е синиот модар патлиџан.
Свежиот модар патлиџан во 100 грама има само 24 калории, тој е богат извор на влакна, особено целулоза, која е добра за варење, како и витамини Б1, К, Ц, А и фолна киселина.
Модриот патлиџан е богат со протеини, така што може да се користи и како замена за месо.
Го забавува растот на клетките на ракот и го штити срцето
Најмоќното својство на модриот патлиџан е заштитата на организмот од слободните радикали. Неговата кора содржи антиоксиданс насунин, а ги штити клетките од уништување и ги елиминира слободните радикали и влијае на исфрлање на вишокот железо од телото. Тоа е насунин кој влијае на спречување на кардиоваскуларни болести, како и на превенција од рак.
Студија објавена во 2005 година во списанието Journal of Agricultural and Food Chemistry потврдува дека насунинот ефикасно го спречува процесот на ангиогенеза (развој на нови крвни садови од постојните) и со тоа помага да се потисне ширењето на туморските клетки.

loading...

Според истражувањето на Министерството за земјоделство на САД, хлорогената киселина содржана во модриот патлиџан е одличен сојузник во борбата против слободните радикали кои предизвикуваат рак.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) НЕГАТИВНИ РЕАКЦИИ – Гледачите згрозени од новиот филм за Мерлин Монро: „Ова е сурово, не го гледајте!“

Филмот „Blonde“, измислена приказна за легендарната актерка Мерлин Монро, кој неодамна беше објавен на Нетфликс, …