ПРЕВЕНЦИЈА – Јадете 5 ОРЕВИ ДНЕВНО и подобрете го целокупното здравје: Еве кои се сите придобивки!

Доколку внесете ореви во секојдневната исхрана, сигурно нема да зажалите
Оревите се омилен додаток на колачи и пити, но треба да се јадат и самостојно. Постојат многу причини зошто треба веднаш да ги вклучите во секојдневната исхрана.
Количината што треба да се внесе е незабележлива, а ефектот врз целокупното здравје е неверојатен.

Вклучете 5 ореви дневно во вашата дневна исхрана и ќе ги добиете овие здравствени придобивки:

loading...

– намалете ја големината на половината за повеќе од еден сантиметар

– зголемен број на сперматозоиди кај мажите


– намален ризик од дијабетес

– превенција од рак


– ги намалуваат шансите за развој на срцеви заболувања

– го поддржува здравјето на мозокот

– намалување на холестеролот

– зајакнување на косата, кожата и ноктите.

This image has an empty alt attribute; its file name is orevi-1.jpeg

Оревите се толку добри за вашиот организам што ефектот од нивното консумирање може да се препознае по само 4. часа од консумирањето. Што се случува со вашето тело 4 часа откако ќе изедете 5 ореви?
Во тој период, оревите го снабдуваат организмот со хранливи материи и витамини, а со тоа го снабдуваат организмот со гориво до следниот оброк. Оревите се познати и како стабилизатори на стресот.
Антиоксидансите во оревите го зајакнуваат срцето и се борат против слободните радикали за кои е познато дека предизвикуваат срцеви заболувања. Омега-3 масните киселини ги намалуваат симптомите на депресија и АДХД.
Органите почнуваат да работат поефикасно, со што се спречува затнувањето на артериите и други негативни ефекти врз здравјето. Ако се консумираат во умерени количини, нема да предизвикаат зголемување на телесната тежина, туку наместо тоа, ќе го поддржи здравјето, ќе ја регулира тежината и големината на половината.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Светот останал без зборови: Дизајнерите на речиси голата Бела Хадид во живо насликале фустан!

А на Модната недела во Париз во рамките на ревијата на Coperni се случил вистински …