Ладната вода е клучна: Пет начини да го намалите крвниот притисок без лекови

Драстичните промени на температурата, наизменичното сончево и врнежливо време не се невообичаени за лето, а сето тоа влијае на нашето здравје. Промените во атмосферскиот притисок влијаат и на промените на крвниот притисок, што е особено опасно за луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни проблеми, како и за хроничните пациенти и постарите лица.
Хипертензијата е сериозна и опасна состојба која може да има фатални последици доколку не се лекува навреме.

1. Ладна вода
Најбрзиот, најефективниот и најлесниот начин за намалување на притисокот е користење ладна вода. Кога велиме употреба, мислиме и на конзумација, но и на бањи кои помагаат. Можете да ги потопите стапалата и рацете во ладна вода, да се измиете, да се истуширате, а сето тоа помага да се намали крвниот притисок. Ако нема начин да се истуширате целосно, тогаш ставете ја внатрешната страна на надлактиците под млаз ладна вода. Држете ја така 2-3 минути. Доколку сте во можност, можете да ги изладите рацете до лактите, а секако да го освежите и лицето.


This image has an empty alt attribute; its file name is tusiranje-so-ladna-voda.jpg

2. Чај од нане
Исто така, за да го намалите притисокот, можете да пиете чај од нане или минерална вода со мед и сок од лимон. Чаша од овој напиток ќе го врати притисокот во нормала за 20. минути. Притисокот треба да се намали за 15-20 единици.


This image has an empty alt attribute; its file name is mienje-race.jpg

3. Купка за раце
Третиот начин е да се направи ладна бања за рацете. Температурата на водата треба да биде 45. степени, а рацете држете ги потопени најмалку 10. минути.


4. Ако вашиот крвен притисок се зголемил, обидете се да се опуштите
Задржете го здивот при секое издишување 8-10 секунди, повторувајте 3. минути. Ова ќе помогне да се намалат вредностите на 30 единици.

This image has an empty alt attribute; its file name is caj-od-valerijana.jpg

5. Чај од валеријана
Штом почувствувате дека притисокот почнал да се менува и да се зголемува, не паничете. Легнете на креветот, пијте чај од валеријана или некоја друга смирувачка билка. Ако имате цвекло во домот, исцедете го сокот и испијте го, ова е уште еден добар начин да го намалите крвниот притисок.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЖИВОТ ВО ЗАЕДНИЦА – 1.500 луѓе споделиле 12. клучни совети за среќен брак

Разговарајте за сè отворено, особено за она што ве боли… Кога се оженил, американскиот автор …