(ФОТО) ФОРМУЛА 1 – Прослава на Верстапен, нова срцепарателна трка за Леклер!

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Верстапен, триумфираше на Големата награда на Франција, 12-та трка од овогодинешниот шампионат, која ја одбележа и повлекувањето на Шарл Леклер во моментите кога тој сигурно водеше.
Возачот на Ред Бул ја постигна седмата победа сезонава и 27-та во кариерата на патеката „Пол Рикар“, бидејќи не погледна наназад од моментот кога Монегаскиецот се откажа.

Второто место го зазеде Луис Хамилтон во Мерцедес, на 300. трка во кариерата, додека неговиот тимски колега Џорџ Расел е на третото скалило на подиумот. Помладиот од двајцата Британци стигна до подиумот откако во самиот финиш успеа да го надмудри другиот возач на Ред Бул Серхио Перез.


Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ИСПУШТАЊЕ НА CO2 – Меси, обвинет за загадување на воздухот, го направил она што на просечниот човек му требаат 150. години за да го направи

Француските медиуми објавија дека приватниот авион на Лионел Меси извршил 52. лета во последните три …