Кул работи што можете да ги направите со Samsung Galaxy S22 Ultra 5G

Вашиот нов Galaxy S22 Ultra 5G е повеќе од само убаво лице. Samsung го наполни новиот предводник со мал милион уникатни и корисни функции – толку многу, всушност, што некои од најдобрите карактеристики на Galaxy S22 Ultra 5G можат да се провлечат под вашиот радар. Ви претставуваме седум интересни работи што можете да ги направите со вашиот Galaxy S22 Ultra 5G.
Повеќето од овие трикови, без оние за кои е потребно S Pen, функционираат и со Galaxy S22 или S22+.
Пишувајте и читајте белешки без отклучување на вашиот телефон
Отстранувањето на S Pen од вашиот Galaxy S22 Ultra 5G ја активира опцијата „Air Command“. Но, што ако сакате само да фаќате белешки без да го отклучите телефонот ?
Едноставната промена воSettingsавтоматски ќе создаде нови белешки кога ќе го отстраните S Pen од телефонот. Оваа карактеристика работи дури и кога вашиот уред е заклучен, што ви овозможува да запишете нови белешки на вашиот брз преглед на екранот.
За да запишете белешки без да го отклучите телефонот, едноставно отворете во Settings, одете во Advanced Settings и изберете S Pen. Треба да видите поставка со наслов When S Pen Is Removed. Допрете го ова и изберете ја опцијатаCreate Note.
Кога креирате белешка од заклучениот екран, таа треба да прикаже мала „пин“ икона. Кликнете на оваа икона за да ја прикачите белешката на Always On Display. Може да ги откачите белешките од Always On Display во секое време; само допрете го малото копче „X“.
Подобрете ги вашите фотографии со предлози за кадри
Да се има одлична камера не значи дека ќе бидете и одличен фотограф. Едноставно не можете да автоматизирате композиција или кадрирање. Сепак, вашиот Galaxy S22 Ultra 5G може да ја подобри вашата композиција на фотографии со функцијата наречена Shot Suggestions
Изненадувачки е што ова не е стандардно овозможено; Shot Suggestionsго анализира вашиот предмет и ве поттикнува да ги подобрите вашите фотографии со суптилни анимации. Овие анимации може да ви помогнат да го израмните вашиот кадар или сами да ги рекадрираат предметите за да ја добиете најдобрата можна фотографија.
За да овозможите Shot Suggestions, отворете ја апликацијата Camera и допрете ја иконата Settings. Во делот Intelligent Features, овозможете Shot Suggestions.
Безжично полнење на други уреди
Слушалките и другите додатоци секогаш губат батерија кога е најмалку погодно. За среќа, вашиот Galaxy S22 Ultra 5G работи како безжичен полнач. Дали треба да го наполните паметниот часовник или паметен телефон набрзина? Само залепете го на задната страна на вашиот Galaxy S22 Ultra 5G!
Па, не е толку едноставно. Обратно безжично полнење не се случува автоматски. За да спречите случајно полнење, треба да ја овозможувате оваа функција секој пат кога сакате да ја користите.
Повлечете надолу кон панелот за нотификации на вашиот Galaxy S22 Ultra 5G и погледнете низ иконите за брзи поставки (Wi-Fi, Bluetooth, автоматско ротирање итн.) Онаа што ви е потребна е Wireless PowerShare. Допрете го за да овозможите обратно безжично полнење – оваа функција сè уште работи кога вашиот Galaxy S22 Ultra 5G се полни со USB-C кабел.
Wireless PowerShare автоматски ќе се исклучи откако ќе престанете да полните друг уред. Може да се исклучи и ако батеријата на вашиот Galaxy S22 Ultra 5G падне под 30%, иако може да го прилагодите овој праг во поставките Battery and Device Care.
Исто така, Wireless PowerShare работи само со уреди кои поддржуваат безжично полнење Qi. Повеќето телефони одговараат наова, иако многу безжични слушалки и паметни часовници бараат жично полнење.

This image has an empty alt attribute; its file name is samsung.jpg
Подобрете ги перформансите со виртуелна RAM меморија
Дали Galaxy S22 Ultra 5G се бори да остане во чекор со вашите интензивни навики за мултитаскинг? Можеби е време да ја зголемите виртуелната меморија на телефонот преку поставките за RAM Plus. Овој процес веројатно нема да го направи вашиот телефон побрз, иако треба да спречи апликациите да се рестартираат кога ќе се турнат во позадина.
RAM Plus зема дел од меморијата на вашиот телефон и го претвора во виртуелна меморија. Истиот процес се случува на вашиот Windows или Mac компјутер – кога компјутерот ќе открие дека му снемува RAM меморија, тој се зема од вашата меморија за дополнителна сила.
Стандардно, RAM Plus користи 4 GB од складиштето на вашиот Galaxy S22 Ultra 5G за виртуелна меморија. Можете да ја зголемите оваа вредност на 6 GB или 8 GB за да ги подобрите перформансите на мултитаскинг. Едноставно отворете во Settings, одете во Battery and Device Care, изберете Memoryи допрете RAM Plus.
Имајте на ум дека вашиот телефон ќе се ресетира кога ќе направите промени во RAM Plus. Исто така, не можете да ја деактивирате RAM Plus. Ако повеќе сакате да го користите тој простор за складирање датотеки, апликации и игри, вашата најдобра опција е да одите со 2 GB виртуелна RAM меморија.
Читајте далечни знаци со телефото објективот
Една од најимпресивните карактеристики на Galaxy S22 Ultra 5G е неговата телефото леќа, која нуди 10x оптички зум.
Да речеме дека дојдовте до продавница и гледателист хартија залепен на вратата. Дали продавницата е затворена? Не треба да излезете од автомобилот и да дознаете, бидејќи Galaxy S22 Ultra 5G може доволно да зумира за да видите што пишува.
Користењето на телефото објективот на Galaxy S22 Ultra 5G е лесно. Само отворете ја апликацијата Camera и допрете ја иконата за телефото. Потоа можете да го зголемите односот на зумирање со ширење на два прста низ екранот.
Сепак, вашиот телефото објектив не е совршена замена за двоглед. Може да забележите шум или замаглување на зумираната слика, и секако, потребна ви е релативно стабилна рака за ефикасно да ја користите оваа функција.

loading...

This image has an empty alt attribute; its file name is samsung-2.jpg
Користете ги предната и задните камери истовремено
Некои ситуации бараат повеќе од една камера. Можеби се обидувате да составите вирален TikTok, или сакатезабавно видео за Instagram. Но, не ви требаат два телефони за овие ситуации, бидејќи можете да користите неколку камери на вашиот Galaxy S22 Ultra 5G истовремено.
Вашиот Galaxy S22 Ultra 5G има уредна карактеристика наречена „Director’s View“. Кога е овозможен, овој режим ви овозможува да се префрлате помеѓу сите камери на Galaxy S22 Ultra 5G додека снимате. Можете да прескокнете од широкоаголна снимка на снимка со зумирање, на пример, сето тоа со притискање на мала сликичка на екранот.
Што е уште поважно, можете да активирате „Vlogger Mode“ да ги користи вашите задни и селфи камери истовремено. Придобивките овде се сосема јасни; можете целосно да снимите разговор, вашата реакција на роденденски подарок или двете страни од локацијата.
Овозможувањето на Director’s View е лесно. Само отворете ја апликацијата Camera, допретеMore и изберете Director’s View. Стандардно, овој режим започнува во приказ со повеќе камери. За да овозможите Vlogger Mode, допрете еден од малите бели квадрати на врвот или на страната на екранот. Една од овие опции го става вашето прозорче за селфи над главниот видео екран, додека другата ги прикажува двете камери во поделен приказ.

This image has an empty alt attribute; its file name is samsung-1.jpg
Контролирајте ја камерата со S Pen
S Pen е повеќе од само пенкало. Тоа е и далечински управувач што можете да го користите за да ракувате со вашиот Galaxy S22 Ultra 5G од далечина. Сега, оваа функција не е толку корисна при прелистување на интернет или онлајн шопинг, но е многу корисна кога треба да се фотографирате себеси.
Пробајте го сега – отворете ја апликацијата Camera и отстранете го S Pen од вашиот Galaxy S22 Ultra 5G. Ако го допрете копчето на S Pen, вашиот телефон ќе фотографира. Тоа е совршено решение за селфи, групни снимки или фотографии кои треба да бидат супер стабилни и конзистентни, како што е фотографирањето производи.
Но, што ако сакате да ја промените камерата што ја користите? Нема проблем, придвижувањетона S Pen нагоре ќе ја замени задната и селфи камерата. Можете исто така да го придвижите со S Pen надесно или лево за да се префрлате помеѓу режимите на фотографија или видео.
Подготвени сте да го искористите максимумот од вашиот Galaxy S22 Ultra 5G! Се надеваме дека овие функции ви се корисни, бидејќи тие се едни од најуникатните (и најмалку познатите) придобивки од поседувањето на најновиот предводник на Samsung.
Повеќе информации може да најдете на сајтот – https://www.samsung.com/mk/smartphones/galaxy-s22-ultra/


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПЕТ РАБОТИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА СЕКОЈА СВЕКРВА: Само така ќе има совршен однос со синот и снаата

Сите знаеме за стереотипот за свекрвите, кој не е најпозитивен. Меѓутоа, во пракса често е …