Семките имаат најголема моќ за срцето, еден вид го заменува месото и помага во борбата против ракот, дијабетесот и атеросклерозата

Семињата се одличен извор на витамини, минерали и протеини. Тие се добар додаток во сечија исхрана, но особено се препорачуваат за жени над 45. години.
За време на менопаузата, односно хормоналните промени, жените треба да ја променат исхраната или да ја надополнат исхраната со некои состојки кои ќе помогнат да се ублажат симптомите на хормоналните промени и да се одржи витална, здрава и затегната кожа. Најголемата хормонална промена е падот на хормонот естроген во телото. Ваквата промена често доведува до таложење на вишок килограми, холестерол, а понекогаш дури и до други здравствени проблеми.
За да се намали нивото на триглицериди, неопходно е да се вклучат овие 4. типа на семки во исхраната.

Чиа

loading...

This image has an empty alt attribute; its file name is cia-seme.jpg
Чиа семето било суштинска состојка во древната исхрана на Маите и Ацтеките. Тие се многу мали, но тоа не ги намалува нивните здравствени придобивки. Антиоксидансите, минералите, влакната и омега-3 масните киселини во овие семиња можат да го подобрат здравјето на срцето, да ја подобрат регулацијата на шеќерот во крвта и да поддржуваат силни коски. Тие се полни со антиоксиданси, супстанции кои помагаат да се забрза процесот на регенерација на кожата и да се спречи понатамошно оштетување. Тие го зголемуваат нивото на колаген, што пак дава позатегната и посјајна кожа.
Покрај нивните здравствени ефекти, тие се совршен додаток на смути и овесни снегулки.

Лен


This image has an empty alt attribute; its file name is leneno-seme-2.jpg
Лененото семе го подобрува варењето, го забрзува метаболизмот, ја подмладува кожата и го елиминира вишокот килограми. За максимално да се искористат сите предности на ова семе, потребно е да се сомеле пред употреба. Исто така, кога јадеме ленено семе, потребно е да внесуваме доволно вода. Овој вид на семе се врзува за цревата, а доколку нема доволно вода во цревата и телото може да дојде до запек.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Грешки со кои жените ги уништуваат совршените врски

Истражувањата постојано укажуваат на разлики во начинот на размислување на мажите и жените Многу врски …