Дванаесет едноставни начини за зајакнување на бракот

Избегнувајте да ги користите зборовите „секогаш“ и „никогаш“ за време на расправија за да го обвините вашиот сопруг за нешто
Ако сакате да останете со личноста со која сте моментално во брак до крајот на животот, тогаш треба да го ставите бракот на врвот на вашите приоритети.
Прочитајте неколку едноставни совети за подобрување или одржување на квалитетот на вашиот брак.

Најдете време за самотија
Најдете време да бидете сами и оставете го вашиот сопруг да биде сам некое време. Научете да чувствувате кога му треба или кажете му само да ви каже, а вие направете го истото. Само кажете си го тоа еден на друг на убав начин.

loading...

Поврзете се со неговите пријатели, а тој со вашите
Ако веќе не сте блиски со пријателите, еден на дриг, планирајте групни состаноци за да можете подобро да се запознаете. Заинтересираноста за луѓето што ги сака ќе го подобри вашиот брак.

Оставете го да се гледа насамо со пријателите
Дури и ако неговите пријатели ве сакаат, сепак треба да му дозволите понекогаш да ги гледа сам. Не го обвинувајте што ве оставил сама дома. И двајцата треба да имате посебен социјален живот.


Поврзете се со семејството на вашиот партнер
Многу е важно да се согласувате со семејството на партнерот, исто како што е важно да се разбирате и со вашето. Одржувајте контакт со членовите на неговото семејство, давајте им комплименти, заинтересирајте се за тоа што се случува со нив. Дури и ако не ви се допаѓаат, обидете се да бидете во добри односи со нив и не зборувајте лошо за нив со вашиот сопруг.

Допирајте се колку што е можно почесто
Држете се за раце, допирајте го во минување, галете го по косата додека седите и гледате телевизија, масирајте се еден со друг. Физичкиот контакт го стимулира производството на хормонот на среќата окситоцин, а несексуалниот физички контакт ви кажува и вие и на другата страна дека се грижи.


Заборавете на старите проблеми
Она што било порано е минато. Не повлекувајте стари карти во нови борби, бидејќи тоа не е фер.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто 33 % жени со полицистични јајници имаат прекумерна тежина?

Поновите истражувања сведочат дека 33 % женисоСиндром на полицистични јајници (PCOS) се борат со прекумерна …